01.2
16:58

Ευτυχώς δεν την… «πλήρωσε»

Πένυ Μακρή

Αγχωτική νίκη (78-74) της ΑΕΚ κόντρα στον ΟΦΗ ο οποίος λίγο έλειψε να κάνει τη ζημιά στην ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου στο τέλος της αναμέτρησης. Κακή εμφάνιση, αρκετά λάθη που ευτυχώς δεν στοίχισαν στη Βασίλισσα που παραμένει στη  πρώτη θέση της βαθμολογίας μαζί με το Ψυχικό.

Μέτριο ήταν το ξεκίνημα για την ΑΕΚ η οποία στην αρχή μπήκε δυναμικά, ωστόσο στη συνέχεια δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ από τον ΟΦΗ παρά το γεγονός ότι η ομάδα βρισκόταν διαρκώς μπροστά. Οι Κιτρινόμαυροι πήραν το πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο στην δεύτερη περίοδο έδειξαν να χαλαρώνουν και με χαρακτηριστικά τα αρκετά λάθη και τις χαμένες επιθέσεις έδωσαν το περιθώριο στην κρητική ομάδα να πλησιάσει αρκετές φορές μια «ανάσα» από την ισοφάριση, χωρίς όμως να τα επιτρέψει να το επιτρέψει.

Σημείο αναφορά του πρώτου ημιχρόνου για την Ένωση, ο Ανδρόνικος Γκιζόγιαννης ο οποίος έκανε εξαιρετική εμφάνιση και πέτυχε κρίσιμα καλάθια ενώ κέρδιζε και φάουλ, όταν η ομάδα «ασφυκτιούσε».

«Ψυχοβγαλτικό» δεύτερο ημίχρονο

Και ενώ στις κερκίδες της Ζωφριάς είχε στηθεί ξέφρενο πάρτι με τον κόσμο να δίνει τον καλύτερο εαυτό του, η ΑΕΚ θέλησε να μετατρέψει σε ντέρμπι το ματς και παρά το γεγονός ότι ξεκίνησε κάνοντας το +4 (44-39), έκανε πολύ γρήγορα 3 ομαδικά φάουλ και με κάποια λάθη των διαιτητών, ο ΟΦΗ, περίπου στα μισά του 3ου δεκαλέπτου, έφτασε στην ισοφάριση (50-50) και κατάφερε να ολοκληρώσει την περίοδο περνώντας μπροστά στο σκορ.

Από εκεί και πέρα, η κρητική ομάδα έδειξε να εχει το πάνω χέρι στην αναμέτρηση και μάλιστα ανέβασε τη διαφορά στους +4, ωστόσο η Ένωση έφερε το ματς στα ίσα και από εκεί και πέρα, διακινδυνεύοντας πάντα, έφτασε σε μια αγχωτική νίκη (78-74) που δεν θυμίζει σε καμία περίπτωση την ομάδα του α’ γύρου.

Η Βασίλισσα παραμένει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας μαζί με το Ψυχικό που επικράτησε των Ίκαρων Σερρών και την επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσει το Παγκράτι εκτός έδρας.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 42-37, 57-59, 78-74

Διαιτητές: Βαρδάλος – Παντελίδης – Κοντύλης

ΑΕΚ (Ζιάγκος): Παπαντωνάκος, Φαλέκας 6 (1), Καράμπουλας 15 (2), Πολυτάρχου 11, Τσιότρας 2, Νίκολιτς 10 (2), Γκιζόγιαννης 16 (1), Παπαδιονυσίου, Τσιάκος 11, Δέσπος 7.

ΟΦΗ (Τακιανός): Βαγενάς 7 (1), Μάρτζος 8 (2), Ραζής 9 (1), Τραιανός 5 (1), Δεληγιώργης 9 (1), Τζόρτζεβιτς 25, Πλιούκας 11 (1), Καραγκιολίδης, Κυρίτσης