31.1
20:24

Με φόρα στον τελικό η ΑΕΚΑΡΑ

Με τους Μαντέκα και Πέτρογλου σε τρομερή φόρμα η ΑΕΚ της Καρδιάς πήρε χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία κόντρα στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης  την πρόκριση στον τελικό του Λιγκ Καπ.

Η σπουδαία δουλειά της ΑΕΚ σε υποδοχή και επίθεση η καλή τακτική αλλά και η ανεβασμένη ψυχολογία έδωσαν στην Ένωση την μεγάλη νίκη στον προημιτελικό του Λιγκ Καπ. Με κορυφαίους τους Μαντέκα και Πέτρογλου αλλά και τον Παγιάν, ο οποίος αγωνίστηκε τραυματίας στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού η ΑΕΚ της Καρδιάς επικράτησε με 3-0 στην Αλεξανδρούπολη και αύριο θα ανατιμετωπίσει τον Φοίνικα Σύρου στον τελικό της διοργάνωσης.

Η εξέλιξη

Η ΑΕΚ δεν μπήκε δυνατά στο πρώτο σετ έμεινε πίσω στο σκορ με 6 πόντους δίνοντας την εντύπωση πως θα δυσκολευτεί να πάρει την πρόκριση. Ωστόσο, οι κιτρινόμαυροι βρήκαν γρήγορα το ρυθμό τους και κατάφεραν να ανατρέψουν το παιχνίδι φτάνοντας στη νίκη του πρώτου σετ με +6, 19-25.

Στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ της Καρδιάς διατήρησε την καλή εικόνα του πρώτου και με κορυφαίους του Πέτρογλου και Μαντέκα σε μπλοκ και υποδοχή, παρά τις πολλαπλές ισοπαλίες εκμεταλλευόμενη τα λάθη του Εθνικού έκανε το 2-0 με σκορ 25-27.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ οι αθλητές του Άκη Φλαούνα δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα πήραν από νωρίς τα ηνία του παιχνιδιού φτάνοντας σε μια αξιοπρεπή διαφορά (9-14), γεγονός που της έδωσε ψυχολογία για τη συνέχεια. Έτσι έφτασε αισίως στη νίκη και του τρίτου σετ και πήρε τη μεγάλ πρόκριση κόντρα στον πρωτοπόρο του πρωταθλήματος.

Αύριο, η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει στον τελικό τον Φοίνικα Σύρου που πήρε εξίσου μια εύκολη νίκη κόντρα στη Λαμία. Η αναμέτρηση είναι προγραμματισμένη για τις 18:30.

Τα σετ: 19-25,27-29, 21-25.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Θανάσης Μουστακίδης): Ράιτς, Μιγιαίλοβιτς, Σιδηρόπουλος, Γραμματικάκης , Δαλακούρας Ανέστης, Ανδρεάδης / Δαρίδης , Αγγελόπουλος.

ΑΕΚ (Άκης Φλαούνας): Μαντέκας, Τόρρες, Κατσανεβάκης, Κρέτσης, Παγιάν, Πέτρογλου Νοβοσέλατς, Aχιλλεόπουλος (λ), Τοκάνης, Αλεξίου, Χατζόπουλος.