19.1
16:51

Διέλυσε τον ΠΑΟΚ η «ΑΕΚ της Καρδιάς»

Η αντρική ομάδα της Ένωσης ασέλγησε πάνω στον ΠΑΟΚ στο κλειστό της Γλυφάδας παίζοντας εξαιρετικό βόλεϊ (3-1 τελικό). Κακή παρένθεση το τρίτο σετ για τους «κιτρινόμαυρους», που με τη νίκη αυτή παραμένουν στην πρώτη 5άδα του πρωταθλήματος.

Ανώτερη στο πρώτο σετ η «ΑΕΚ της Καρδιάς» η οποία πήρε από νωρίς το προβάδισμα το οποίο διατήρησε μέχρι και το τέλος για να κάνει το 1-0. Εκπληκτικός ο Μαντέκας σε αυτό το σετ, από κοντά και ο πολύ καλός Παγιάν.

Σας σίφουνας η Ένωση κέρδισε και το δεύτερο σετ, καθώς παρ’ ότι ο ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα πίεσε και βρέθηκε μάλιστα και μπροστά στο σκορ, ωστόσο οι «κιτρινόμαυροι», παρέα με τον Νοβοσέλατς στην πάσα ο οποίος μπήκε στη θέση του Κρέτση, ανέβασαν την απόδοση τους χωρίς να αφήσουν κανένα περιθώριο αντίδρασης στον ΠΑΟΚ.

Στο τρίτο σετ οι αθλητές του Άκη Φλαούνα αιφνιδιάστηκαν από τον ΠΑΟΚ ο οποίος με ένα μεγάλο σερί έφτασε να προηγείται ακόμη και με 10-1. Η ΑΕΚ το προσπάθησε αλλά τα λάθη στην αρχή του σετ στοίχησαν.

Η ΑΕΚ έβαλε μυαλό στο τέταρτο σετ και με την ψυχή που την διακατέχει πήρε το σετ και τη νίκη που την διατηρεί στα ψηλά σκαλιά του βαθμολογικού πίνακα της VolleyLeague

Τα σετ: 25-19, 25-19, 17-25, 25-17

Δείτε το φιλμ του αγώνα έτσι όπως σας το μετέφερε live το AEK1924.gr από την Γλυφάδα

AEK: Μαντέκας Γιάννης, Καλαϊτσίδης Κυριάκος, Torres García Julian, Κατσανεβάκης Σταύρος, Τοκάνης Γιάννης, Αλεξίου Γιάννης, Κρέτσης Νίκος, PayanJorgrEmilioMoreno, Γκούζντα Κόνραντ, Ρουμελιωτάκης Γιάννης, Παπακυριακού Αναστάσιος, Χατζόπουλος Δημήτρης, Παπαδόπουλος Ηρακλής, Novoselac Dusan, Αχιλλεόπουλος Γιάννης, Πέτρογλου Πέτρος.

ΠΑΟΚ: Στεφανίδης Χρήστος, Παντακίδης Γιάννης, Πιπέργιας Στέλιος, Μπαμπαλιούτας Λάμπης, Νικηφορίδης Στέλιος, Στίγγας Κάσσανδρος, Χριστοφορίδης Μιχάλης, MilkovAlexander, Τζελάτι Αινείας,