13.1
12:40

Του το ζήτησαν, τους το έδωσε!

Οι υπεύθυνοι του ποδοσφαιρικού τμήματος της ΑΕΚ περίμεναν περισσότερα από τον Αλεξ Ντακόλ ο οποίος φάνηκε να χάνει τα πατήματα του στα τελευταία ματς. Ο Βραζιλιάνος κόντρα στον Περαμαϊκό επέστρεψε στις καλές εμφάνισες στα γκολ, δίνοντας στην Ένωση ότι ζητούσε.

Ο Βραζιλιάνος πέρασε ένα διάστημα στο οποίο δεν απέδιδε όσα οι Κιτρινόμαυροι περίμεναν από εκείνον. Είχε να σκοράρει περίπου ένα μήνα, ωστόσο με την χθεσινή του εμφάνιση έδειξε ότι συνήλθε από το ντεφορμάρισμα και μάλιστα πέτυχε ένα πολύ όμορφο γκολ μπαίνοντας ως αλλαγή.

Ο Αλεξάντερ Ντακόλ ήταν το στήριγμα του Τραϊανού Δέλλα στην επίθεση και μάλιστα από το ξεκίνημα έδειξε ότι εκείνος θα πάρει από το χέρι την ΑΕΚ στο σκοράρισμα και θα την οδηγεί στις νίκες, παίρνοντας από νωρίς την πρώτη θέση των σκόρερς της ομάδας.

Ωστόσο τον τελευταίο ένα μήνα φάνηκε να περνά μια περίοδο κακής φόρμας επιτρέποντας στον Ίβαν Μπρέσεβιτς (ο οποίος βελτίωσε αισθητά την απόδοσή του) να βρίσκεται μια ανάσα από το να τον φτάσει στα γκολ.

Η περίοδος αυτή έλαβε τέλος εχθές, με τον Ντακόλ να σκοράρει μετά από ένα μήνα (τελευταίο γκολ στο ματς με τον Ηρόδοτο 1-2 όταν ο Τραϊανός τον πέρασε στον αγώνα ως αλλαγή στο 68’). Ο Βραζιλιάνος πραγματοποίησε μια πολύ καλή εμφάνιση, βοήθησε στην επίθεση και βρισκόταν σχεδόν σε όλες τις φάσεις στις οποίες η ομάδα δημιουργούσε προϋποθέσεις για γκολ κατά το δεύτερο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο και αγωνίστηκε.

Ο Ντακόλ έφτασε τα 11 τέρματα και οδηγεί την κούρσα των σκόρερ της ΑΕΚ, με τον Μπρέσεβιτς να παραμένει στη 2η θέση με 9 γκολ καθώς χτες δεν κατάφερε να βρει δίχτυα.