12.1
17:34

Τεράστια νίκη η «ΑΕΚ της Καρδιάς»

Με ψυχή και καλό βόλεϊ η ΑΕΚ επικράτησε το απόγευμα της Κυριακής με 3-1 του Παμβοχαϊκού και έκανε ποδαρικό στο 2014 με νίκη που θα βοηθήσει στη δύσκολη συνέχεια του πρωταθλήματος της Α1. Εξαιρετικός ο Παγιάν από κοντά οι Πέτρογλου και Τόρες

Στο πρώτο σετ οι αθλητές του Γιώργου Κλαρούδα αιφνιδιάστηκαν από την απόδοση του Παμβοχαϊκού με αποτέλεσμα να γίνονται πολλά λάθη που έδωσαν στην ομάδα από το Βραχάτι εύκολους πόντους. Στη συνέχεια η ΑΕΚ προσπάθησε να γυρίσει το σετ στα μέτρα της ωστόσο ο Παμβοχαϊκός κράτησε το προβάδισμα και πήρε το σετ.

Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο δεύτερο σετ και έδειξε την διαφορά δυναμικότητας της αυτή τη φορά στο παρκέ. Εξαιρετικός ο Παγιάν ο οποίος οδήγησε με τα απίστευτα καρφιά του την Ένωση στην ισοφάριση.

Την ίδια απόδοση κράτησαν οι αθλητές της Ένωσης και στο τρίτο σετ της αναμέτρησης δίχως να αφήσουν περιθώρια στον αντίπαλο να αντιδράσει. Η ΑΕΚ σε αυτό το σημείο πέρασε μπροστά στα σετ και δυσκόλεψε περισσότερο ψυχολογικά την ομάδα από το Βραχάτι.

Η «ΑΕΚ της Καρδιάς» μπήκε νωχελικά στο τέταρτο σετ με τον Παμβοχαϊκό μάλιστα να φτάνει στους +4 πόντους. Ωστόσο δεν είχε μιλήσει ακόμα ο Ζούλιαν Τόρες! Ο Ισπανός με δικά του μπλοκ έφερε την ΑΕΚ στην ισοφάριση όπου στη συνέχεια με τη βοήθεια των Πέτρογλου και Παγιάν η ΑΕΚ πέρασε μπροστά και διατήρησε το σκορ μέχρι και το τέλος.

Δείτε το φιλμ της αναμέτρησης έτσι όπως σας το μετέφερε live το AEK1924.gr από το κλειστό της Γλυφάδας

Τα σετ: 23-25, 25-19, 25-21, 25-22

ΑΕΚ: Μαντέκας Γιάννης, Καλαϊτσίδης Κυριάκος, TorresGarcíaJulian, Κατσανεβάκης Σταύρος, Τοκάνης Γιάννης, Αλεξίου Γιάννης, Κρέτσης Νίκος, PayanJorgrEmilioMoreno, Γκούζντα Κόνραντ, Ρουμελιωτάκης Γιάννης, Παπακυριακού Αναστάσιος, Χατζόπουλος Δημήτρης, Παπαδόπουλος Ηρακλής, NovoselacDusan, Αχιλλεόπουλος Γιάννης, Πέτρογλου Πέτρος.

Παμβοχαϊκός: ΚαραγιάννηςΝίκος, Krause Jared, ΔρογκάρηςΓιώργος, ΠαπαδόπουλοςΠαναγιώτης, Giustiniano Mariano, ΜάρκουΓιάννης, ΖήσηςΔημήτρης, ΚουζούνηςΠαύλος, Dusharm Mark, Dokic Tomislav, ΚανέλλοςΓεράσιμος, ΑσπιώτηςΑναστάσιος, Παπαδόπουλος Χρήστος, Καρράς Ηλίας, Νούλας Παντελής,