04.1
19:23

Συνεχίζει ακάθεκτη η Βασίλισσα για την άνοδο!

Η Βασίλισσα κέρδισε στο κλειστό της Καισαριανής τον Φιλαθλητικό με 87-63 πετυχαίνοντας την 9η νίκη στο πρωτάθλημα σε 10 αγώνες. Εξαιρετικός ο Πολυτάρχου ο οποίος σταμάτησε το παιχνίδι με 19 πόντους

Μουδιασμένο ξεκίνημα για την ΑΕΚ η οποία παρ’ ότι πήρε κεφάλι στο σκορ ήταν νευρική σε άμυνα και επίθεση και έτσι δεν κατάφερε να πάρει μεγάλη διαφορά στα πρώτα 10 λεπτά του αγώνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η «Βασίλισσα», με οδηγό τον εξαιρετικό Πολυτάρχου μπήκε ακόμα πιο δυναμικά στον αγώνα και κατάφερε πολύ γρήγορα να ανεβάσει την διαφορά στο σκορ. Ο Φιλαθλητικός προσπάθησε κυρίως με τρίποντα να μειώσει ωστόσο η Ένωση κράτησε τη διαφορά και το ημίχρονο τελείωσε στο +12 για την ΑΕΚ με σκορ 46-34.

Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο συνέχισε να αγωνίζεται και στο τρίτο δεκάλεπτο η φιλοξενούμενη ομάδα, η οποία δεν κατάφερε να μειώσει το σκορ σε αντίθεση με την Ένωση όπου με σωστή άμυνα και έξυπνες ασίστ στην επίθεση έφτασε στο 66-51 στην εκπνοή του δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά της δυναμικότητας τον δύο ομάδων φάνηκε στο παρκέ με την ΑΕΚ να σκορπίζει τον Φιλαθλητικό που πέταξε λευκή πετσέτα. Η διαφορά ανέβηκε κατακόρυφα και έφτασε μάλιστα και στους συν 30. Ωστόσο η Βασίλισσα κέρδισε με σχετική άνεση το 9ο ροζ φύλλο στο πρωτάθλημα της Α2 με 87-63.

Ο κόσμος της Ένωσης για ακόμη μία φορά έδωσε το παρόν βοηθόντας την ομάδα να πάρει τη νίκη με το τραγούδι του και τα συνθήματα του. Να σημειωθεί ότι στο τελευταίο δεκάλεπτο ένας οπαδός της Ένωσης έπεσε λιπόθυμος, με τους γιατρούς της Ένωσης να του παρέχουν τις πρώτες βοήθειες και να τον οδηγούν εκτός του γηπέδου.