29.12
14:36

Έχεις το μαχαίρι και το καρπούζι!

Η ΑΕΚ αποκλείστηκε από τον Αγροτικό Αστέρα (2-0). Δημήτρη Μελισσανίδη εσύ είσαι αυτός που θα χαράξει την πορεία. Αποφάσισε ποιοι κάνουν και ποιοι όχι, επικοινώνησέ το όπως πρέπει και μην αφήνεις κανέναν να βάζει τον εαυτό του πάνω από τη ομάδα. Παίκτες, προπονητές, παράγοντες και ΚΥΡΙΩΣ δημοσιογράφους.

Κατώτερη των περιστάσεων παρουσιάστηκε για ακόμα μια φορά η ΑΕΚ, καθώς δεν κατάφερε να δημιουργήσει καμία αξιόλογη φάση στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα κόντρα στον Αγροτικό Αστέρα. Οι γηπεδούχοι είχαν «κλείσει» τους Κιτρινόμαυρους πολύ καλά, οι οποίοι με τη σειρά τους όχι απλά δεν έφτασαν κοντά στο γκολ, αλλά υπέπεσαν σε πολλά λάθη στην άμυνα δίνοντας την ευκαιρία στους παίκτες του Αγροτικού να φτάσουν αρκετές φορές στην περιοχή του Καραγκιολίδη, δύο εκ των οποίων μάλιστα παραλίγο να αποβούν μοιραίες για την ομάδα του Τραϊανού Δέλλα.

Η ΑΕΚ από την πλευρά της είχε εκτός κλίματος τους Πλατέλλα, Ανάκογλου και Ντακόλ, οι οποίοι δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν καμία φάση, με τους Γροντή και Πεταυράκη να προσπαθούν να ανεβάσουν με κάθε τρόπο την ομάδα.

Δεν βρήκε ποτέ το ρυθμό της

Το κακό παιχνίδι της Ένωσης συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Τραϊανός Δέλλας πραγματοποίησε εσωτερικές αλλαγές, βάζοντας μαζί τους Κορδέρο και Γεωργέα στα χαφ, με τον Ανάκογλου να αγωνίζεται μπροστά τους. Αυτή η αλλαγή έδωσε περισσότερο «αέρα» στην ΑΕΚ, ωστόσο δεν ήταν αρκετή.

Οι Κιτρινόμαυροι βγήκαν στην επίθεση, έκλεισαν τους παίκτες του Αγροτικού Αστέρα, αλλά δεν απείλησαν καμία φορά ουσιαστικά τους αντιπάλους τους, οι οποίοι συχνά πυκνά έβγαζαν επικίνδυνες αντεπιθέσεις.

Παράταση

Στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης η ΑΕΚ ανέβασε αισθητά την απόδοσή της, φτάνοντας μάλιστα αρκετές φορές στο γκολ. Ο Βαγγέλης Πλατέλλας με τις κούρσες και τις σέντρες του, καθώς και ο Μπρέσεβιτς έδωσαν ρυθμό στην ομάδα, ωστόσο η μπάλα δεν μπήκε στα δίχτυα με την πίεση να ανεβαίνει όσο περνούσαν τα λεπτά.

Στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης όλα άλλαξαν. Ο Αγροτικός Αστέρας έβαλε το πρώτο γκολ, η ΑΕΚ δεν κατάφερε να ισοφαρίσει στην επόμενη φάση, με τους γηπεδούχους να διπλασιάζουν τα τέρματά τους. Από εκεί και πέρα τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει, με τους παίκτες της Ένωσης να το παλεύουν αλλά το ματς να έχει πάρει διαδικαστικό χαρακτήρα.

Οι συνθέσεις:

Αγροτικός Αστέρας: Ταταρίδης, Καραντασιάδης, Τριανταφυλίδης (73’ Κρυστάλης), Γεωργιάδης, Γκρμαν, Σαμουηλίδης, Χατζηλιάδης, Θεοδωρίδης (58’ Παπαδόπουλος), Αθανασιάδης (46’ Κουκουλάκης), Βελίνης, Λαζαρίδης

ΑΕΚ: Καρακιολίδης, Τσιρίλο, Ρόβας, Πεταυράκης, Γεωργέας, Κορδέρο, Ανάκογλου, Ντακόλ (46’ Αργυρίου), Πλατέλλας, Γροντής (79’ Τσεβάς), Μπρέσεβιτς

Κίτρινες: Θεοδωρίδης, Κορδέρο, Σαμουηλίδης, Γεωργέας, Κουκουλέκης

Κόκκινες: Γεωργιάδης (2 κίτρινες)