19.12
12:57

«Είμαι περήφανος για τις παίκτριες μου»

Ο Απόστολος Οικονόμου μίλησε για τον χθεσινό αποκλεισμό της ΑΕΚ από τη Σλίντρεχτ και το ερχόμενο ματς του Σαββάτου κόντρα ΟΣΦΠ.

«Δεν μπορώ παρά να είμαι υπερήφανος για τις παίκτριες μου και την προσπάθεια τους. Το πιστεύαμε ότι μπορούσαμε να το γυρίσουμε και να το πάμε στο «χρυσό σετ» και το καταφέραμε. Παίξαμε δύο πολύ καλά πρώτα σετ με πολύ καλό σέρβις, μπλοκ, άμυνα και περιορίσαμε τα ατού του αντιπάλου. Στο τρίτο σετ άρχισε να παίζει και ο αντίπαλος γιατί είναι μία πολύ καλή ομάδα. Μας πίεσε με το σέρβις του κι εμείς μειώσαμε την αποτελεσματικότητα σε μπλοκ, άμυνα κι  ήρθε το 2-1.  Στο 3-1 δείξαμε ψυχή και το γυρίσαμε στο τελείωμα του σετ. Από τη στιγμή που το παιχνίδι πηγαίνει στο «χρυσό σετ», πρώτος στόχος είναι να το πας εκεί. Χάναμε 13-7 και το γυρίσαμε. Ο κόσμος είδε ότι δεν το παρατήσαμε στιγμή και θέλω να δώσω συγχαρητήρια στις παίκτριες μου. Φτάσαμε στη λεπτομέρεια κι εκεί ήταν πιο τυχερή η Σλίντρεχτ. Συγχαρητήρια στη Σλίντρεχτ για την πρόκριση της, εμείς συνεχίζουμε στο ελληνικό πρωτάθλημα», είπε ο Απόστολος Οικονόμου στο volleynews.gr.

Αναφερόμενος στο επικείμενο ντέρμπι με τον ΟΣΦΠ, ο τεχνικός της ΑΕΚ έκανε λόγο για ντέρμπι γοήτρου. «Το θέμα είναι να διαχειριστούμε το σημερινό ματς και την κούραση μας και να πάμε με καθαρό μυαλό να πιέσουμε. Θέλουμε να γίνει ένα καλό παιχνίδι ανάμεσα στις δύο πρώτες ομάδες. Είναι ένα ιδιαίτερο παιχνίδι και θέλω να πιστεύω ότι θα είναι ωραίο και ο καλύτερος θα κερδίσει. Σίγουρα δεν κρίνεται τίποτα απ’ αυτό, αλλά είναι θέμα γοήτρου αν θέλετε», ενώ σε ό,τι αφορά την υπόθεση Φερνάντες τόνισε: «Με τη Μαρίσα είχαμε ένα εσωτερικό θέμα και το λύσαμε. Τώρα είμαστε όλοι ενωμένοι για να κατακτήσουμε τους στόχους μας».