14.12
16:50

Πλήρωσε την πρώτη κακή της εμφάνιση

Η ομάδα μπάσκετ της ΑΕΚ έχασε με 82-67 από τον Κόροιβο, πραγματοποιώντας την πρώτη της ήττα για εφέτος μετά από εννέα αγωνιστικές. Απίθανες πράξεις από τον προπονητή του Κόροιβου και τους φιλάθλους της ομάδας.

Οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου μπήκαν δυναμικά στον αγώνα, καταφέρνοντας να φτάσουν με το… καλημέρα τη διαφορά ακόμα και στους 10 πόντους. Ωστόσο, μετά το πρώτο τους ξέσπασμα, έριξαν τους ρυθμούς τους και έτσι ο Κόροιβος κατάφερε να μπει ξανά στο παιχνίδι.

Το δεύτερο και το τρίτο δεκάλεπτο ανήκαν στη γηπεδούχο ομάδα, η οποία κατάφερε όχι μόνο να πάρει κεφάλι στο σκορ, αλλά να ανεβάσει τη διαφορά του σκορ πολλές φορές και πάνω από τους 10 πόντους.

Οι Κιτρινόμαυροι επανήλθαν στο ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου και βρήκαν τα πατήματά τους, έπαιξαν καλή άμυνα, ωστόσο η μπάλα δεν τους έκανε το χατίρι και δεν έμπαινε στο καλάθι.

Η Ένωση λοιπόν πλήρωσε την πρώτη κακή της εμφάνιση με μια ήττα, η οποία ναι μεν δεν την κατεβάζει από την πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, ωστόσο πλέον θα την μοιράζεται με το Ψυχικό.

Καταλήγοντας, αξίζει να σημειωθεί ότι ο Κόροιβος και οι οπαδοί του είναι άκρως προκλητικοί, με τον προπονητή να δίνει εντολή στον παίκτη του που βρέθηκε στις κρίσιμες βολές, τη στιγμή που η ΑΕΚ πλησίαζε στο σκορ, να δηλώσει τραυματίας στους διαιτητές, ώστε τη θέση του να πάρει ένας πιο εύστοχος μπασκετμπολίστας της ομάδας.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 37-32, 55-42, 82-67