07.12
16:09

Έχασε με το… «χέρι» της διαιτησίας

Η «ΑΕΚ της Καρδιάς» ηττήθηκε στο κλειστό του Μίλωνα από τον Ολυμπιακό με 1-3, ωστόσο οι «κιτρινόμαυροι» έχουν κάθε δικαίωμα να διαμαρτύρονται για τη διαιτησία η οποία υπέπεσε σε τραγικά λάθη με κορυφαίο της παράβασης του Κουρνέτα στο τρίτο σετ.

Η «ΑΕΚ της καρδιάς» μπήκε δυνατά στο πρώτο σετ με τον κόσμο να την παρασύρει. Ωστόσο ο Ολυμπιακός κατάφερε να αντισταθεί και να περάσει πολύ γρήγορα μπροστά στο σκορ, το οποίο κράτησε μέχρι το τέλος του σετ παρά την πίεση των «Κιτρινόμαυρων.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα του Γιώργου Κλαρούδα μπήκε ακόμη πιο δυνατά χωρίς να αφήσει το περιθώριο στους «ερυρόλευκους» να σκεφτούν ότι θα πάρουν και αυτό το σετ. Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 6 πόντους και η ΑΕΚ την κράτησε μέχρι και το τέλος για να ισοφαρίσει.

Στο τρίτο σετ η ΑΕΚ βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ και τον Ολυμπιακό να δείχνει σε αυτό το σημείο ότι θα έπαιρνε εύκολα το προβάδισμα. Ωστόσο λίγο πριν το τέλος και όταν το σκορ ήταν 23-24 υπέρ των φιλοξενούμενων ο διαιτητής δεν είδε την παράβαση του Κουρνέτα ο οποίος ακούμπησε την μπάλα μέσα από το φιλέ και ο Ολυμπιακός πήρε το σετ με 23-25.

Κάπου εκεί τελείωσε και το παιχνίδι, αφού οι αθλητές της Ένωσης έδειχναν να έχουν χάσει την αυτοσυγκέντρωση τους μετά τα όσα έγιναν στο προηγούμενο σετ. Ο Ολυμπιακός πήρε τη διαφορά και την κράτησε μέχρι και το τέλος για να πάρει τη νίκη.

Τα σετ: 22-25, 25-21, 23-25, 16-25

Δείτε το φιλμ της αναμέτρησης έτσι όπως σας το μετέφερε το AEK1924.gr

ΑΕΚ: Μαντέκας Γιάννης, Καλαϊτσίδης Κυριάκος, TorresGarcíaJulian, Αχιλλεόπουλος Γιάννης, Τοκάνης Γιάννης, GensJordiBarbera, Αλεξίου Γιάννης, Κρέτσης Νίκος, PayanJorgrEmilioMoreno, Γκούζντα Κόνραντ, Ρουμελιωτάκης Γιάννης, Παπακυριακού Αναστάσιος, Χατζόπουλος Δημήτρης, Παπαδόπουλος Ηρακλής, Πέτρογλου Πέτρος. (Προπονητής: Κλαρούδας)

Ολυμπιακός: Χριστοφιδέλης Κώστας, Μαρούλης Θάνος, Jurisic Milan, Στεφάνου Γιώργος, Caldeira Leonardo, Παπαδόπουλος Γιώργος, Κοκκινάκης Μενέλαος, Σωτηρίου Σωτήρης, Yordanov Bojan, Σμαραγδής Νίκος, Κουρνέτας Βασίλης, Βολουδάκης Χρήστος. (Προπονητής: Καζάζης)