01.12
18:01

Ψυχωμένη νίκη για τις Κοριτσάρες

Η γυναικεία ομάδας βόλει της Ένωσης, έχοντας στο πλευρό της έναν μοναδικό κόσμο, κατάφερε στο τάι μπρέικ να πάρει τη νίκη στο ντέρμπι της αγωνιστικής με τα Βριλήσσια με σκορ 2-3 στα σετ. Μπήκε δυνατά πλέον η Φερνάντεζ για την ΑΕΚ

Τα κορίτσια της Ένωσης δεν ξεκίνησαν καθόλου καλά στο πρώτο σετ με τα Βριλήσσια να αιφνιδιάζουν με την απόδοση τους ακόμα και τον ίδιο τον προπονητή της Ένωσης. Οι αθλήτριες της ΑΕΚ δεν κατάφερνα να πλησιάσουν καθόλου τη διαφορά και τα Βριλήσσια έκαναν εύκολα το 1-0.

Στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ ξύπνησε αρχικά και πέρασε γρήγορα μπροστά στο σκορ ανοίγοντας την διαφορά. Ωστόσο μερικά διαιτητικά λάθη αλλά και τα πολλά λάθη έφεραν τα Βριλήσσια ξανά στον πόντο. Κάπου εκεί ο Οικονόμου πήρε το ταιμ άουτ για να ξυπνήσει εκ νέου τις αθλήτριες του, κάτι που έγινε και η ΑΕΚ πήρε το σετ για να ισοφαρίσει.

Στο τρίτο σετ η ΑΕΚ επανήλθε στα λάθη με τα Βριλήσσια να το εκμεταλλεύονται αυτό στο μέγιστο. Με αυτόν τον τρόπο έγινε το 2-1 στα σετ και η ΑΕΚ πλέον θα κυνηγούσε να πάει το παιχνίδι στο ται μπρέικ.

Με περισσότερη ενέργεια η ΑΕΚ στο τέταρτο σετ, κατάφερε να ισοφαρίσει το παιχνίδι και να το στείλει στο ται μπρέικ. Πραγματικό ντέρμπι τα τέσσερα πρώτα σετ, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από 2 σετ.

Τα κορίτσια της ΑΕΚ έβγαλαν και την ψυχή τους στο τάι μπρεικ, με τον κόσμο της Ένωσης να σπρώχνει την ομάδα για να πάρει το διπλό. Κάτι που δεν άργησε να γίνει καθώς το γήπεδο έγερνε προς την μία πλευρά και οι αθλήτριες της Ένωσης έδειχναν πραγματικά ότι πολύ δύσκολα θα έχαναν αυτό το ματς στο τάι μπρέικ.