01.12
14:54

Έβρεξε γκολ στο ΟΑΚΑ!

Η ΑΕΚ έσπασε το ρεκόρ των πέντε γκολ της, καταφέρνοντας να σκοράρει επτά φορές και να επικρατήσει με 7-1 του ΠΑΟ Κρουσσώνα. Χατ τρικ ο Μπρέσεβιτς, πολύ καλός ο Γροντής, γκολάρα ο Πλατέλλας.

Πολύτιμη για ακόμα μια φορά και η παρουσία του κόσμο της ΑΕΚ, καθώς οι Ενωσίτες αψήφησαν το κρύο και τη βροχή και έδωσαν το παρών στο ΟΑΚΑ χωρίς να σταματήσουν να τραγουδούν.

Το ματς κόντρα στον Ηλυσιακό λειτούργησε ως μάθημα για τους παίκτες της ΑΕΚ, οι οποίοι μπήκαν δυναμικά στον αγώνα με τον ΠΑΟ Κρουσσώνα. Συγκεκριμένα οι παίκτες του Τραϊανού Δέλλα από τα πρώτα κιόλας λεπτά πίεσαν και κατάφεραν να φτάσουν κοντά στο γκολ, χωρίς όμως να εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν.

Κάπως έτσι συνεχίστηκε το πρώτο ημίχρονο, με τον ΠΑΟ Κρουσσώνα να βγαίνει κάποιες φορές στην αντεπίθεση, να φτάνει κοντά στην εστία του Βούρα, χωρίς όμως να σκοράρει.

Στο 33ο λεπτό της αναμέτρησης η Ένωση κατάφερε να ανοίξει το σκορ, με τον Δημήτρη Γροντή να πετυχαίνει το πρώτο τέρμα της αναμέτρησης. Ο Γεωργέας σέντραρε, ο Μπρέσεβιτς έπιασε το πρώτο σουτ με τον Καλομοίρη να αποκρούει και στην επιστροφή της μπάλας ο Γροντής βρήκε δίχτα και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Ξεκίνημα με γκολ, ανάλογη συνέχεια

Μόλις στο πρώτο λεπτό της επανάληψης η Ένωση κατάφερε να διπλασιάσει τα γκολ της με τον Μπρέσεβιτς να βρίσκει δίχτυα και τη ψυχολογία των Κιτρινόμαυρων να ανεβαίνει. Αυτό φάνηκε στη συνέχεια, καθώς επτά λεπτά αργότερα ο Ντακόλ σκόραρε ακόμα μια φορά για την ΑΕΚ κάνοντας το σκορ 3-0. Η ΑΕΚ δεν σταμάτησε ούτε εκεί, με τον Μπρέσεβιτς ένα λεπτό αργότερα να διπλασιάζει τα προσωπικά του τέρματα και να κάνει το 4-0.

Από εκεί και πέρα το ματς μετατράπηκε σε πραγματική γιορτή για την ΑΕΚ, καθώς στο 59ο λεπτό ο Μπρέσεβιτς σημείωσε χατ τρικ και έφτασε το δείκτη του σκορ στο 5-0. Σειρά στο σκοράρισμα πήρε ο Βαγγέλης Πλατέλλας, ο οποίος με ένα πολύ ωραίο γκολ έκανε το 6-0 και δέκα λεπτά αργότερα ο Ντακόλ ευστόχησε σε πέναλτι κάνοντας το 7-0.

Το γκολ της τιμής για τον ΠΑΟ Κρουσσώνα μπήκε στο 79ο λεπτό όταν μετά εκτέλεση φάουλ ο Παππάς νίκησε τον Βούρα και έκανε το 7-1.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ (Δέλλας): Βούρας, Γεωργέας (68’ Αργυρίου), Πεταυράκης, Ρόβας, Σταθάκης, κορδέρο, Γροντής, Ντακόλ (75’ Τσεβάς), Μπρέσεβιτς (75’ Παυλής), Ανάκογλου, Πλατέλλας

ΠΑΟ Κρουσσώνα (Σηφάκης): Καλομοίρης (74’ Νυκτέρης), Σκουτέλης, Μασέλης, Μακατουνάκης (62’ Αλέκου), Κορδονούρης, Ταβλαδωράκης, Καπετανάκης, Παπαρούνας (65’ Μπαστάκης), Κουράκης, Νύκταρης, Παππάς

Κίτρινες: Κορδέρο, Ανάκογλου

Κόκκινες: Καλομοίρης