30.11
16:52

Δυστυχώς δεν τα κατάφεραν…

Η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ γνώρισε την ήττα (25-23) από τη Λίγκι στη Σουηδία με τους γηπεδούχους να είναι εκείνοι που τελικά πήραν το εισιτήριο για τους ομίλους του EHF Cup. Πλέον η προσοχή στρέφεται στους εγχώριους στόχους που δεν είναι άλλοι από την κατάκτηση του Κυπέλλου αλλά και του πρωταθλήματος

Οι Μάγκες ταξίδεψαν στη Σουηδία με στόχο να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ (22-24) στο πρώτο ματς και να πάρουν το εισιτήριο για τους ομίλους τους ομίλους του EHF Cup. Οι Κιτρινόμαυροι πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις ωστόσο η Λίγκι κράτησε κλειστεί την άμυνα της και τελικα κατάφερε να πάρει τη νίκη με 25-23.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά στο πρώτο ημίχρονο και μάλιστα κατάφερε να προηγηθεί με 1-4 στα πρώτα λεπτά, όμως οι Σουηδοί ανεβασαν στροφές, ισοφάρισαν και κράτησαν το σκορ στα ίδια επίπεδα με την Ένωση. Πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, ο Δημήτρης Καφφάτος τραυματίστηκε στο γόντατο και στην θέση του μπήκε ο Κώστας Τσιλιμπάρης, με τον Δικέφαλο να μετρά σημαντική απώλεια.

Στην επανάληψη, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ, όμως οι γηπεδούχοι παίζοντας δυνατά πήραν το προβάδισμα (21-19) και διατήρησαν τη διαφορά μέχρι το τέλος του ματς. Αξιζει να σημειωθεί ότι τραυματίας επιστρέφει και ο Σάββας Καρυπίδης ο οποίος αντιμετωπίζει προβλημα στη μέση του.