30.11
20:06

Ανατροπή και νίκη για την ΑΕΚ της καρδιάς

Με μια μεγάλη ανατροπή η ΑΕΚ της καρδιάς πήρε το διπλό (2-3) από την Κηφισιά στο τάι μπρέικ κάνοντας τη δεύτερη συνεχή νίκη μετά από το 3-0 επί της Νίκης Αιγινίου.

Η ΑΕΚ δεν ξεκίνησε καλά και πλήρωσε τα λάθη της στα σερβίς  επιτρέπωντας στην Κηφισιά να ξεφύγει παίρνοντας το πρώτο σετ με 25-16. Στο δεύτερο σετ οι παίκτες του Γιώργου Κλαρουδά έκαναν δυναμικό παιχνίδι ξεφεύγοντας από νωρίς στο σκορ με την Κηφισιά να αντιστέκεται στο τέλος. Οι κιτρινόμαυροι είχαν όμως τον πρώτο λόγο και έφεραν το ματς στα ίσια κερδίζοντας το 2ο σετ με 20-25.

Με τα εξαιρετικά σερβίς του Νικολάκη και κακή υποδοχή των παικτών της ΑΕΚ η Κηφισιά πήρε νωρίς προβάδισμα με την Ένωση να μειώνει στον πόντο αλλά να αδυνατεί να κρατήσει τη μικρή διαφορά δίνοντας την ευκαιρία στην Κηφισιά να πάρει το 3ο σετ και να κάνει το 2-1 με 25-23.

Ωστόσο η ΑΕΚ έδειξε χαρακτήρα και κατάφερε να ισοφαρίσει και να πάει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ παίρνοντας το 4ο σετ με 23-25. Με κορυφαίους τους Μαντέκα και Παγιάν η Ένωση πήρε το τάι μπρέικ χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία κάνοντας την ανατροπή στο Ζηρίνειο.