23.11
14:52

Το έσωσε με Τσεβά

Ο Τραϊανός Δέλλας δεν δικαιώθηκε για την επιλογή του να τοποθετήσει στην κορυφή της επίθεσης το Ντακόλ (αντί πίσω από το φορ, θέση που του ταιριάζει καλύτερα) αλλά με την αλλαγή του Τσεβά βοήθησε την ΑΕΚ να βρει δίχτυα (1-0) και να νικήσει το μαχητικό Ηλυσιακό, ο οποίος άξιζε περισσότερα από το ματς.

Το πιο αδιάφορο και… άσφαιρο ημίχρονό της πραγματοποίησε η ΑΕΚ κόντρα στον Ηλυσιακό. Οι παίκτες του Τραϊανού Δέλλα όχι απλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν, αλλά δεν δημιούργησαν καμία κλασική ευκαιρία όπως στα προηγούμενα ματς.

Όλες τους οι προσπάθειες έβρισκαν απέναντί τους έναν καλά στημένο Ηλυσιακό, ο οποίος πίεζε στην άμυνα και προσπαθούσε να βγει μπροστά στις αντεπιθέσεις, χωρίς όμως να απειλήσει.

Όπως τελείωσε το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε και η επανάληψη, με τους παίκτες της ΑΕΚ να μην μπαίνουν στο παιχνίδι αμέσως και τον Ηλυσιακό να έχει την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία. Όσο περνούσαν τα λεπτά οι Κιτρινόμαυροι έμπαιναν στην περιοχή του Ηλυσιακού, ωστόσο δεν κατάφερναν να βρουν δίχτυα.

Ότι δεν έγινε τα πρώτα 80 λεπτά κατάφερα να το κάνει ο Βασίλης Τσεβάς στην πρώτη του επαφή με την μπάλα. Ο νεαρός επιθετικός πέρασε στον αγώνα στη θέση του Αργυριου και με μια εξαιρετική κεφαλιά κατάφερε να κάνει το 1-0.

Από εκεί και πέρα η Ένωση δημιούργησε ακόμα δύο ευκαιρίες, με τον Ηλυσιακό να πιέζει ώστε να ισοφαρίζει χωρίς να τα καταφέρνει.

Οι συνθέσεις:

Ηλυσιακός (Παπασπύρου): Νικολάου, Μητσόπουλος, Ιωαννίδης, Σίσκος, Καραπιπέρης, Αμανατίδης, Φλέγκας (84’ Μασούρας), Στρατάκης, Τζώτζης (78’  Σήφης), Κολοβός (58’ Φίπε), Κάμπας

ΑΕΚ (Δέλλας): Βούρας, Πεταυράκης, Αργυρίου (78’ Τσεβάς), Τσιρίλο, Πεταυράκης, Κορδέρο, Γεωργέας, Ανάκογλου (86’ Ρόβας), Ντακόλ, Πλατέλλας, Πόποβιτς (53’ Γροντής)

Κίτρινες: Κορδέρο, Σίσκος, Σταθάκης