23.11
19:34

Επιτροφή στις νίκες για την ΑΕΚ της καρδιάς

Η ΑΕΚ έπειτα από ένα κακό σερί στους αγώνες του πρωταθλήματος κατάφερε να απαλλαχθεί από την κακοδαιμονία της και επέστρεψε στις νίκες του επικρατώντας σχετικά εύκολα με 3-0 επί της Νίκης Αιγινίου.

Οι αθλητές του Γιώργου Κλαρούδα δυσκολεύτηκαν στο πρώτο σετ καθώς η Νίκη πήρε γρήγορα το κεφάλι στο σκορ. Παρόλα αυτά όμως με αιχμή του δόρατος τον Πέτρογλου και τα εξαιρετικά σερβίς του Μαντέκα η ΑΕΚ έτρεξε ένα σερί 6-0 και πέρασε μπροστά με 21-19. Συνεχίζοντας στους ίδιους ρυθμούς η Ένωση πήρε το πρώτο σετ με 25-21.

Στο 2ο σετ η ΑΕΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-5 , ωστόσο όμως με τα καλά σερβίς του Παπακυριακού κατάφερε να εκτοξέυσει τη διαφορά στο 16-9. Με τη Νίκη να αντιστέκεται σθεναρά η ΑΕΚ πήρε το 2ο σετ με 25-19.

Στο τρίτο σετ η ΑΕΚ βρισκόταν σταθερά πίσω στο σκορ, η ισοφάριση έγινε στο 14-14 με εξαιρετικό σερβίς του Πέτρογλου και το προσπέρασμα στο 16-15 με επίθεση άουτ. Με τρεις επιθέσεις του Πέτρογλου έγινε το 23-20. Η Νίκη μείωσε σε 24-23 αναγκάζοντας τον Κλαρούδα να ζητήσει τάιμ-άουτ. Στην επιστροφή ο Πέτρογλου τέλειωσε το ματς 25-23.

Να θυμήσουμε πως η ΑΕΚ επέστρεψε στις νίκες έπειτα από ένα κακό σερί στο πρωτάθλημα!