23.11
18:02

Αυτοκτόνησε…

Μέσα από τα χέρια της έχασε το παιχνίδι η ΑΕΚ στο κλειστό των Άνω Λιοσίων, καθώς ήταν καλύτερη συνολικά μέχρι και τα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου όπου κατάρρευσε και έδωσε τη νίκη στην Σουηδική ομάδα με τελικό σκορ 22-24

Ανώτερη η ΑΕΚ στο πρώτο μέρος από την Λίγκι, κατάφερε να αξιοποιήσει και με το παραπάνω όλες τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν, έχοντας του Ράξεβιτς, Ζιούγιβιτς και Μπακαούκα σε τρελά κέφια.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με ένα σερί 4-0 την αναμέτρηση φτάνοντας στο 6-2, ωστόσο οι Σουηδοί στη συνέχεια ανέβασαν ρυθμό και κατάφεραν να κάνουν το 10-10. Σε αυτό το σημείο η Ένωση στάθηκε πιο δυνατή για να πάει τελικά στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 14-11.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση ξεκίνησε και πάλι δυναμικά και έφτασε μάλιστα να προηγείται στο 42’ με 18-14, ωστόσο η Λίγκι μπήκε και πάλι στο παιχνίδι μετά από δίλεπτη αποβολή στην ΑΕΚ και έκανε γρήγορα το 18-18.

Κάπου εκεί άρχισε η ΑΕΚ να χάνει τον έλεγχο στο παιχνίδι, κάτι πραγματικά αναπάντεχο λες και κατέβηκε ο διακόπτης ξαφνικά. Η Λίγκι μάλιστα πέρασε και μπροστά στο σκορ κάτι που διατήρησε και μέχρι το τέλος του αγώνα όπου και πήρε τη νίκη με τελικό σκορ 22-24.

Να θυμίσουμε ότι ο επαναληπτικός αγώνας θα γίνει στις 30 Δεκεμβρίου, στο Λουντ της Σουηδίας.