17.11
14:07

5-0 με όργια Ντακόλ και Φούλη

Στην πιο παραγωγική φετινή εμφάνισή της η ΑΕΚ σκόρπισε με 5-0 τον Άγιο Νικόλαο, έχοντας ως κορυφαίους τους Τσιρίλο, Γεωργέα και Ντακόλ. Σημαντική η επανεμφάνιση του Πλατέλλα, ο οποίος γύρισε στα γήπεδα με γκολ.

Ένα άνετο και ωραίο μεσημέρι Κυριακής είχαν οι παίκτες της ΑΕΚ, οι οποίοι απέδωσαν ωραίο ποδόσφαιρο, σκόραραν πέντε φορές και συνέχισαν τα κιτρινόμαυρα πάρτι στο ΟΑΚΑ. Χατ τρικ ο Ντακόλ, από ένα γκολ οι Πεταυρακης και Πλατέλλας.

Λίγες αλλά ουσιαστικές προσπάθειες για γκολ είχε η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα Κυπέλλου κόντρα στον Άγιο Νικόλαο. Ο Νίκος Γεωργέας έδινε το ρυθμό στην επίθεση, καθώς ήταν ιδιαίτερα κινητός και πέρασε αρκετές φορές τη μπάλα στους συμπαίκτες του.

Στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης ο Φούλης σέντραρε στη μικρή περιοχή, ο Πεταυράκης βγήκε ωραία πίσω από την αντίπαλη άμυνα και κατάφερε να ανοίξει το σκορ.

Το ματς ήταν αρκετά ανοιχτό, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν αρκετές φορές στην περιοχή Βούρα, ωστόσο καμία από αυτές δεν κατάφεραν να γίνουν επικίνδυνοι.

Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Γροντής μπήκε στην περιοχή του Αγίου Νικολάου, κέρδισε το πέναλτι με τον Ντακόλ να το εκτελεί εύστοχα διπλασιάζοντας τα γκολ για την ομάδα του.

Ανέβηκε επιθετικά με τον Πλατέλλα

Η είσοδος του Βαγγέλη Πλατέλλα στο ματς και η αλλαγή του συστήματος από ρόμβο σε 4-2-3-1 έκαναν την ΑΕΚ να ανεβάσει ακόμα περισσότερες στροφές και να δημιουργεί συνεχώς φάσεις στην περιοχή του Αγίου Νικολάου.

Οι ευκαιρίες που δημιούργησε η ΑΕΚ και ο επιθετικός της μονόλογος απέφεραν καρπούς στο 60ο λεπτό όταν ο Ανάκογλου πέρασε ωραία στον Ντακόλ, ο οποίος έκανε το 3-0. Δέκα λεπτά περίπου αργότερα για ακόμα μια φορά ο Νίκος Γεωργέας έδωσε έτοιμο γκολ στους συμπαίκτες του, με τον Βαγγέλη Πλατέλλα να σημειώνει από κοντά το 4-0.

Το επιθετικό ντελίριο της ΑΕΚ δεν σταμάτησε στα τέσσερα γκολ. Στο 82ο λεπτό ο Νίκος Αργυρίου σέντραρε γλυκά βρίσκοντας το κεφάλι του Ντακόλ ο οποίος έφτασε τα τρία προσωπικά γκολ και ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 5-0.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ (Δέλλας): Βούρας, Πεταυράκης, Αργυρίου, Τσιρίλο, Σταθάκης, Ρόβας (60’ Κορδέρο), Γεωργέας, Ανάκογλου, Γροντής (79’ Παυλής), Μπρέσεβιτς (46’ Πλατέλλας), Ντακόλ

Άγιος Νικόλαος (Νεκτάριος): Κασσωτάκης, Πηγιάκης (75’ Φαγάς), Μουτάκης, κοκολάκης, Δέλλιος, Χριστάκης, Ιασωνίδης, Καουκάκης (56’ Γκέκας), Λεπτοκαρίδης, Κοκολάκης Γ, Καρνιάζης (56’ Χατζϊαι)

Κίτρινες: Τσιρίλο, Πηγιάκης, Μουτάκης