10.11
16:30

Δεν κατάφερε την ανατροπή

Παναγιώτης Καλογερόπουλος

Η «ΑΕΚ της Καρδιάς» πλήρωσε το μουδιασμένο ξεκίνημα και παρ’ ότι κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια κάνοντας το 2-2, έμεινε από δυνάμεις και έχασε το τάι μπρέικ με 2-3 από την Λαμία, μέσα στο κλειστό της Γλυφάδας

Μουδιασμένα ξεκίνησε στο πρώτο σετ η Ένωση και παρ’ ότι βρισκόταν καθ’ όλη του τη διάρκεια μπροστά, η Λαμία κατάφερε λίγο πριν το φινάλε του να το γυρίσει να βγει πρώτη στο σετ πόιντ και να κάνει το 0-1 κάτι που εξόργισε τον τεχνικό της Ένωσης Γιώργο Κλαρούδα.

Ούτε στο δεύτερο σετ η «ΑΕΚ της καρδιάς» κατάφερε να κάνει το κάτι παραπάνω καθώς παρ’ ότι το κυνήγησε μέχρι το τέλος η Λαμία ήταν καλύτερη και έκανε το 0-2 δυσκολεύοντας τα πράγματα για τους αθλητές της Ένωσης.

Στο τρίτο σετ τα πράγματα πήγαν καλύτερα για τους αθλητές του Γιώργου Κλαρούδα, καθώς παρ’ ότι δεν απέφυγαν τα λάθη στάθηκαν καλύτεροι από την Λαμία βγήκαν πρώτη στο σετ πόιντ, καθάρισαν το σετ, και μείωσαν το σκορ στο 1-2.

Κι όμως η ΑΕΚ βρήκε τα ψυχικά αποθέματα για μία ακόμη φορά, και με περίσσια ψυχή αλλά και καλό βόλεϊ ισοφάρισε στα σετ και έκοψε το γέλιο από τους ιθύνοντες της Λαμίας οι οποίοι δεν πίστευαν στα μάτια τους ότι θα έβρισκαν τέτοια αντίσταση μετά το 2-0 υπέρ τους.

Έμεινε από δυνάμεις η ΑΕΚ στο τάι μπρεικ, με τους αθλητές της Λαμίας να έχουν πιο καθαρό μυαλό και να παίρνουν στις λεπτομέρειες το σετ που τους έδωσε τη νίκη μέσα στο κλειστό της Γλυφάδας.

Τα σετ: 22-25, 23-25, 25-23, 25-19, 12-15

ΑΕΚ: Τοκάνης, Παγιάν, Καλαϊτσίδης, Ρουμελιωτάκης, Παπαδόπουλος, Πέτρογλου, Γκενς, Τόρρες, Κρέτσης, Παπακυριακού, Γκούζντα, Μαντέκας