09.11
16:57

Πρώτη και αήττητη η Βασίλισσα!

Η ΑΕΚ επικράτησε 69-57 του Ερμή Λαγκαδά στο εκτός έδρας παιχνίδι και παραμένει στην 1η θέση της βαθμολογίας μετά το πέρας της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Χωρίς να κινδυνεύσει η Ένωση πήρε την πέμπτη της νίκη στο πρωτάθλημα και πλέον θα στρέψει το βλέμμα της στο ματς με τον Αρκαδικό το μέθεπόμενο Σάββατο

Χέρι χέρι πήγαιναν στο σκοράρισμα οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της αναμέτρησης στο κλειστό του Λαγκαδά, ωστόσο η ΑΕΚ περίπου στα μισά του δεκαλέπτου πήρε κεφάλι και κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά με τον Ερμή σε διψήφιο αριθμό μέχρι την ολοκλήρωση της περιόδου (16-24).

Με τον ίδιο ρυθμό συνέχισαν και στο 2ο δεκάλεπτο οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου, οι οποίοι με τη στήριξη των περίπου 50 φίλων της ομάδας κατάφεραν να κρατήσουn μια διαφορά ασφαλείας και να μπουν στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ τους 45-33.

Στην επανάληψη, οι Κιτρινόμαυροι κατέβασαν στροφές δίνοντας το δικαίωμα στον Ερμή να μειώσει αρκετά, χωρίς όμως να κινδυνεύσουν να χάσουν το προβάδισμα τους. Ανάλογη ήταν και η συνέχεια στην 4η περίοδο, εκεί όπου οι γηπεδούχοι πίεζαν για την ανατροπή. Η ΑΕΚ ωστόσο δεν έδωσε το δικαίωμα για κάτι παραπάνω στον Ερμή και κατάφερε να πάρει μια εύκολη νίκη με 69-57.

Η Βασίλισσα παραμένει αήττητη στο πρωτάθλημα και πρώτη στον βαθμολογικό πίνακα μαζί με το Ψυχικό το οποίο επικράτησε (76-71) του Κόροιβου Αμαλιάδας στο ντέρμπι της αγωνιστικής. Πλέον η ΑΕΚ κοιτάζει το επόμενο ματς, αυτό κόντρα στον Αρκαδικό το μεθεπόμενο Σάββατο στο κλειστό της Ζωφριάς.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 45-33, 47-52, 57-69

ΕΡΜΗΣ (Ξουρίδας): Σιγκούνας 15 (1), Καμαριώτης 4, Ιωακειμίδης 4, Καλογιαννίδης, Ηλιάδης 17 (1), Τρτιτς 8 (1), Σικαλίδης 7 ( 7 ριμπ.), Παπαϊωακείμ 2, Βράγκας, Παρίτσης.

ΑΕΚ (Ζιάγκος): Παπαντωνάκος 2, Φαλέκας 11 (1), Καράμπουλας 16, Πολυτάρχου 7 (1), Νίκολιτς 14 (1), Γκιζόγιαννης 13 (1), Δρόσος, Παπαδιονυσίου, Τσιάκος 4 (8 ριμπ.), Δέσπος 2.