06.11
15:29

Πρώτη απώλεια για την ΑΕΚ

Παναγιώτης Καλογερόπουλος

Η ΑΕΚ πήρε τη νίκη απέναντι στου Μακεδόνες στο τάι μπρέικ με 3-2, ωστόσο δεν έπιασε καλή απόδοση, έχασε ένα βαθμό και προβλημάτισε για τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Φανερή για μία ακόμα φορά η έλλειψη των δύο ξένων αθλητριών

Η ομάδα του Αποστόλη Οικονόμου αιφνιδιάστηκε στο πρώτο σετ από του Μακεδόνες και παρ’ ότι προσπάθησε να το γυρίσει στα μέσα του, η αντίπαλος ομάδα προηγήθηκε ξανά, έφτασε πρώτη στο σετ πόιντ, και έκανε το 0-1.

Στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ άλλαξε την εικόνα της, βελτιώθηκε και «ξύπνησε» μετά τις φωνές του τεχνικού της. Πήρε από την αρχή τα ηνία και έφτασε μάλιστα να προηγείται και με 12 πόντους διαφορά λίγο πριν το τέλος του σετ όπου και ισοφάρισε.

Ωστόσο στο τρίτο σετ επανήλθαν και πάλι οι Μακεδόνες, με την ΑΕΚ να δείχνει ότι δεν έχει λύσεις, δεν έχει τρόπους να γυρίσει το παιχνίδι, και με την έλλειψη των ξένων αθλητριών να φαίνεται σε κάθε της κίνηση. Χαμένο λοιπόν και αυτό το σετ καθώς η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να το γυρίσει στη ροή του.

Μία κρύο μία ζέστη η ΑΕΚ, αφού στο τέταρτο σετ της αναμέτρησης, χωρίς σχετική αντίσταση από τον αντίπαλο, κατάφερε να ξεφύγει μπροστά στο σκορ και να το διατηρήσει μέχρι και το τέλος του όπου έφερε το ματς στα ίσια 2-2.

Στο τάι μπρέικ η ΑΕΚ στάθηκε στο ύψος της με τον Οικονόμου να ρίχνει στη μάχη μάλιστα για πρώτη φορά την Γελένα Γιόσοβιτς. Η προσθήκη της Σέρβας έστω και γι’ αυτά τα λίγα λεπτά που αγωνίστηκε έδωσε άλλη πνοή στην ΑΕΚ που κατάφερε να πάρει τη νίκη σήμερα στο κλειστό της Ριζούπολης χάνοντας όμως έναν βαθμό από τη μάχη του πρωταθλήματος.

Κριτική δεν χωράει καθώς βρισκόμαστε ακόμα στην αρχή του πρωταθλήματος, ωστόσο ο Απόστολος Οικονόμου πρέπει να βρει τις λύσεις άμεσα και την ερχόμενη Κυριακή με τον Ηρακλή η ομάδα να εμφανιστεί διαφορετική, έτσι ώστε να μην έχει νέες απώλειες όπως σήμερα.

Τα σετ: 23-25, 25-13, 23-25, 25-17, 15-10