04.11
17:27

Μια ήττα δεν φέρνει την καταστροφή

Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη στην Αλεξανδρούπολη και ηττήθηκε με 3-1 σετ από τον Εθνικό. Αρκετά λάθη από τους παίκτες του Γιώργου Κλαρούδα σε άμυνα και επίθεση έφεραν την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα

Την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα γνώρισε η αντρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ στην Αλεξανδρούπολη κόντρα στον Εθνικό καθώς έχασε με 3-1 σετ παρά το γεγονός ότι ισοφάρισε σε 1-1 και στο 4ο σετ προσπάθησε μέχρι την τελευταία στιγμή να φέρει το ματς στα ίσα.

Το πρωτάθλημα έχει ακόμα πολύ δρόμο μπροστά του και η Ένωση έχει δείξει από το ξεκίνημα ότι έχει τις βάσεις για μια πολύ καλή πορεία.

Οι Κιτρινόμαυροι μπήκαν δυνατά στο ξεκίνημα ωστόσο σε κάποια σημεία έχασαν τον ρυθμό τους επιτρέποντας στους γηπεδούχους να πάρουν τα ηνία και το πρώτο σετ (25-19). Από εκεί και πέρα ανέβασαν ρυθμό και έχοντας πολύ καλή εικόνα σε υποδοχή και μπλοκ ισοφάρισαν σε 1-1.

Από εκεί και πέρα, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης κατάφερε να ανακάμψει παίρνοντας το προβάδισμα με 2-1, με την Ένωση να προσπαθεί να λύσει τα προβλήματα που αντιμετώπιζε σε άμυνα και επίθεση. Η ομάδα του Γιώργου Κλαρούδα ανέβασε εκ νέου στροφές στο 4ο σετ, έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ όμως δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή.

Τα σετ: 25-19, 22-25, 25-21, 27-25.

Εθνικός Αλεξανδρούπολης: Σιδηρόπουλος, Παπάζογλου, Ράιτς, Μιγιάιλοβιτς, Α. Δαλακούρας, Ανδρεάδης, Δαρίδης (λ).

ΑΕΚ:Μαντέκας,Καλαϊτζίδης,Τόρρες,Αχιλλεόπουλος,Τοκάνης,Γκενς,Αλεξίου,Κρέτσης,Παγιάν,Γκούζντα,Ρουμελιωτάκης,Παπακυριακού,Χατζόπουλος,Παπαδόπουλος,Πέτρογλου, Καλαϊτσίδης.