02.11
16:36

Νίκη και θέαμα μπροστά στον κόσμο της!

Πένυ Μακρή

Η ΑΕΚ πήρε μια εύκολη νίκη κόντρα στην Αγία Παρασκευή στη Ζωφριά (86-65), με τον Ζιάγκο να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του. Συγκλονιστικός για ακόμα μια φορά ο κόσμος της ομάδας.

Το ματς για τους παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου δε ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, καθώς η ανοιχτή άμυνα έκανε τους Κιτρινόμαυρους να δεχθούν εύκολα καλάθια. Παρόλα αυτά επιθετικά στάθηκαν αρκετά καλά πετυχαίνοντας εύκολα καλάθια με ωραίους συνδυασμούς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ εμφανίστηκε βελτιωμένη στην άμυνα, έκλεισε τους διαδρόμους στους παίκτες της Αγίας Παρασκευής και συνεχίζοντας η ίδια να σκοράρει ανέβασε τη διαφορά στο σκορ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Ένωση μεταμορφώθηκε. Οι γρήγοροι οκτώ πόντοι του Γκιζόγιαννη στο ξεκίνημα έδωσαν φτερά στα πόδια των παικτών του Ζιάγκο, οι οποίοι πίεσαν, έπαιξαν ωραίο μπάσκετ και κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά στο σκορ.

Η συνέχεια ήταν εύκολη με τον τεχνικό της ομάδας να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του και τους φιλάθλους στις κερκίδες να απολαμβάνουν το παιχνίδι.

Στο πρώτο ματς λοιπόν εντός έδρας με τους οπαδούς στο πλευρό της η ΑΕΚ κατάφερε να κάνει το 4 στα 4, να πάρει μια εύκολη νίκη και να συνεχίσει ακάθεκτη στο δρόμο της επιστροφή της στην Α1.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 41-36, 72,48, 86-65

Διαιτητές: Ανδρικόπουλος-Μαλανδρής-Διμπινούδης

ΑΕΚ (Ζιάγκος): Παπαντωνάκος 8 (2), Φαλέκας 2, Καράμπουλας 10 (2), Πολυτάρχου 10 (2), Τσιότρας 8 (1), Νίκολιτς 6, Γκιζόγιαννης 20 (2), Παπαδιονυσίου 5 (1), Τσιάκος 15, Δέσπος 2.

ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (Χατζηπανηγύρης): Άρχος 1, Καρβούνης 8 (2), Καρτέρης 4 (1), Βασιλόπουλος Θ. 8 (2), Ζερβός 5 (1), Γκολούμποβιτς 10, Αναγνωστόπουλος 2, Ψαρόπουλος 5 (1), Ματζιώρης 22 (3).