26.10
17:56

Πρεμιέρα με νίκη

Οι Κοριτσάρες επικράτησαν με 3-1 σετ του Ηρακλή, παρά το γεγονός ότι καρδιοχτύπησαν αρκετές φορές. Εκτός για ακόμα ένα ματς οι Φερνάντεζ και Γιόσοβιτς που είναι ακόμα ανέτοιμες.

Η ΑΕΚ παρ’ ότι ξεκίνησε καλά στο πρώτο σετ, στη συνέχεια τα πολλά λάθη την έφεραν πίσω στο σκορ δίνοντας μάλιστα και την ευκαιρία στον Ηρακλή να φτάσει στο σετ πόιντ. Εκεί οι αθλήτριες της Ένωσης στάθηκαν τυχερές και με δύο άσους της Αφροδίτης Λαδένη στο τέλος έκανα το 1-0

Μουδιασμένα ξεκίνησε το δεύτερο σετ η ΑΕΚ με τον τεχνικό της Ένωσης, Απόστολο Οικονόμου, να φωνάζει στις αθλήτριες του καθ’ όλη τη διάρκεια του σετ για να ξυπνήσουν. Το σετ έγινε ντέρμπι τελικά αφού τα λάθη από πλευράς ΑΕΚ συνεχίζονταν. Και σε αυτό το σετ η ΑΕΚ στάθηκε τυχερή στο τέλος και το γύρισε παρ’ ότι ο Ηρακλής είχε την ευκαιρία δύο φορές να τελειώσει το σετ με σετ πόιντ.

Η Ένωση πλήρωσε τα λάθη της στο τρίτο σετ του αγώνα, το οποίο και έχασε, καθώς δεν κατάφερε να καλύψει τη διαφορά που έχτισαν οι παίκτριες του Ηρακλή. Παρότι στο τέλος του σετ η ΑΕΚ ανέβασε το ρυθμό της δεν κατάφερε να κερδίσει κάτι από το συγκεκριμένο σετ και έτσι έγινε το 2-1.

Στο τέταρτο σετ οι παίκτριες του Απόστολου Οικονόμου μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι, κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα και να διατηρήσουν τη διαφορά μέχρι το τέλος, παρά το γεγονός ότι ο Ηρακλής πίεσε και έφτασε κοντά στο σκορ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι εκτός αγώνα έμειναν οι Φερνάντεζ και Γιόσοβιτς, οι οποίες είναι ακόμα ανέτοιμες αγωνιστικά.

Τα σετ: 26-24, 26-24, 22-25, 25-21

ΑΕΚ: Παπαφωτίου, Πασσιά, Λαδένη, Ρόγκα, Καβαθά, Μπούσια, Ιβάνοβα, Φάκη, Γιακουμή, Τοτσίδου, Κρουκ. Προπονητής: Οικονόμου Απόστολος