21.10
19:20

ΠΑΣ Γιάννινα-Πανιώνιος 0-1

Μεγάλο διπλό του Πανιωνίου στους “Ζωσιμάδες” επί του ΠΑΣ Γιάννινα. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Ντούνης στο 37ο λεπτό.

Η παράδοση θέλει τον Πανιώνιο αήττητο στην έδρα του ΠΑΣ για 21 χρόνια. Βέβαια, πριν από τη σέντρα ουδείς το σκέφτηκε αυτό γιατί απλούστατα υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες την εφετινή σεζόν.

Καλύτερα να μασάς, παρά να μιλάς, λέει ο… θυμόσοφος λαός. Ο Πανιώνιος διέψευσε τα προγνωστικά και έφυγε με το μεγάλο διπλό από τους Ζωσιμάδες με γκολ του Ντούνη στο 37ο λεπτό. Το μισό γκολ ανήκει στον Γιάννου για την εξαιρετική ασίστ που έβγαλε.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να διαφοροποιήσουν την κατάσταση και να απειλήσουν τον Πανιώνιο. Αυτό το έκαναν κυρίως με μακρινά σουτ, ενώ όσες φορές προσπάθησαν να επιτεθούν οργανωμένα το έκαναν ανορθόδοξα. Από την άλλη, ο Πανιώνιος αδυνατούσε να κρατήσει μπάλα και να κερδίσει πολύτιμο χρόνο με αποτέλεσμα να αναλώνεται σε αμυντικό παιχνίδι προσπαθώντας να κρατήσει μακριά από την περιοχή του τους γηπεδούχους. Το έκανε με απόλυτη επιτυχία.

Στα τελευταία λεπτά που το ματς άνοιξε στην προσπάθεια του ΠΑΣ να πάρει έστω τον βαθμό, ο Πανιώνιος θα μπορούσε να κάνει το 0-2 στην ευκαιρία του Μαρουκάκη, ο οποίος σημάδεψε το δοκάρι του Βελλίδη. Αυτή η φάση ήταν και η τελευταία της αναμέτρησης.