20.10
18:51

Απόλλων Σμύρνης – Παναιτωλικός 1-1

Το ντεμπούτο του Μπάμπη Τεννέ στον πάγκο του Απόλλωνα Σμύρνης δεν ήταν ιδανικό, αφού ο Παναιτωλικός έφυγε με βαθμό (1-1) από το “Γ. Καμάρας”. Highlight της αναμέτρησης του αυτογκόλ του Μίλαν Μπόγιοβιτς στο 7ο λεπτό.

Οι απουσίες των Αντώνη Πετρόπουλου και Γιαν Μπλάζεκ δεν άφησαν ανεπηρέαστο τον Απόλλωνα, ο οποίος υστέρησε στο δημιουργικό κομμάτι και δεν μπορούσε να κρατήσει για αρκετή ώρα την μπάλα στην κατοχή του.

Μόνο τυχαίο δεν ήταν το γεγονός ότι το γκολ των γηπεδούχων σημειώθηκε από τον… Μίλαν Μπόγιοβιτς. Με τη συμπλήρωση επτά λεπτών, εκτελέστηκε κόρνερ από τα δεξιά, ο Ροντρίγκο Γκάλο γύρισε με το κεφάλι και ο επιθετικός του Παναιτωλικού παραβίασε την εστία της ομάδας του μετά από τέσσερα παιχνίδια.

Όσο περνούσε η ώρα η ομάδα του Μάκη Χάβου ανέβαζε την απόδοσή της και αν δεν ήταν ο Αλέξης Τζόρβας, ενδεχομένως η ισοφάριση να είχε επιτευχθεί από το πρώτο ημίχρονο (απέκρουσε το “ψαλίδι” του Γιώργου Κούσα στο 30′ και την κοντινή κεφαλιά του Ανρί Καμαρά στο 31′).

Το γκολ που αναζητούσε και άξιζε ο Παναιτωλικός σημειώθηκε στο 73ο λεπτό. Σκόρερ του ο Πασχάλης Μελισσάς με ένα ψηλοκρεμαστό γέμισμα από έξω αριστερά που άφησε άγαλμα τον Τζόρβα και κατέληξε στο αριστερό παραθυράκι της εστίας του Απόλλωνα.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν σταθερά την κατοχή της μπάλας (σε κάποια σημεία ξεπέρασε και το 60%), ωστόσο από ένα σημείο κι έπειτα αρκέστηκαν στο βαθμό που τον διατήρησε πάνω από τη μέση του πίνακα.