19.10
16:09

Ατρόμητος – Λεβαδειακός 3-0

Ο εξαιρετικός Ατρόμητος επικράτησε 3-0 του Λεβαδειακού στο Περιστέρι, διεύρυνε το αήττητο σερί του στα τέσσερα παιχνίδια και αναρριχήθηκε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Super League.

Η εικόνα του αγώνα

Την καλύτερη εφετινή του εμφάνιση στο πρωτάθλημα πραγματοποίησε ο Ατρόμητος και σε αυτό, βέβαια, “συνέβαλε” η τραγική εμφάνιση του Λεβαδειακού, ο οποίος είχε το ελαφρυντικό παρατάχθηκε με υπηρεσιακό προπονητή.

Μέσα σε 14 λεπτά η ομάδα του Περιστερίου κέρδισε επτά κόρνερ και εκμεταλλεύθηκε τα δύο εξ αυτών (με ισάριθμες εκτελέσεις του Χαβιέρ Ουμπίδες), παίρνοντας προβάδισμα δύο γκολ (Ματίας Ιγκλέσιας και Νίκος Λαζαρίδης οι σκόρερ).

Οι φιλοξενούμενοι αφυπνίστηκαν κάπως μετά το πρώτο τέταρτο, αλλά η κακή αμυντική λειτουργία λίγο έλειψε να διευρύνει το εις βάρος τους σκορ. Αφενός ήταν επιρρεπείς στις βαθιές μπαλιές των γηπεδούχων, αφετέρου ο Μαρτίνεθ Μανόλο έκανε ένα δώρο που πέρασε ανεκμετάλλευτο από τον Στέφανο Ναπολεόνι.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Λεβαδειακός ανέβασε κάπως την απόδοσή του, είχε δύο ευκαιρίες με τον Βαγγέλη Μάντζιο, αλλά ο Ατρόμητος ήταν η ομάδα που ξαναβρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα (στο 76ο με τον Ναπολεόνι, έπειτα από νέα ασίστ του Ουμπίδες).

MVP

Ο Χαβιέρ Ουμπίδες. Για τον απλούστατο λόγο ότι ήταν ο δημιουργός και των τριών γκολ του Ατρομήτου.

Αδύναμος κρίκος

Ο Μανόλο Μαρτίνεθ. Τα πρώτα δύο γκολ μπήκαν από… αέρος, ενώ στο 36ο λεπτό έδωσε έτοιμο γκολ στον Ναπολεόνι (εν τέλει δεν μπήκε).