13.10
13:53

«Ξεμπούκωσε» με Φούλη οδηγό!

Το γκολ του Νίκου Γεωργέα ήταν αρκετό ώστε οι Κιτρινόμαυροι να… ξεμπουκώσουν, να βρουν δίχτυα τρεις φορές και να πάρουν τη νίκη με 3-0 κόντρα στον Ηλυσιακό. Σκόρερ για την ΑΕΚ και οι Μπρέσεβιτς, Πόποβιτς.

Οι Κιτρινόμαυροι για ακόμα έναν αγώνα δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες τις οποίες δεν εκμεταλλεύτηκαν. Τη λύση έδωσε  ο Νίκος Γεωργέας, ο οποίος με το γκολ του έδωσε πνοή στην ΑΕΚ, ώστε να… πάρει μπροστά και να σκοράρει ακόμα δύο φορές με τους Μπρέσεβιτς και Πόποβιτς.

Ο αγώνας

Για ακόμα ένα ματς η ΑΕΚ ξεκίνησε δυναμικά δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες ώστε να ανοίξει το σκορ, οι οποίοι ωστόσο πέρασαν ανεκμετάλλευτες. Οι Κιτρινόμαυροι έπαιζαν στο μισό γήπεδο, με τους παίκτες του Ηλυσιακού να προσπαθούν με αντεπιθέσεις να δημιουργήσουν κάποια καλή στιγμή.

Ο Ιβάν Μπρέσεβιτς ήταν ο αποδέκτης των περισσότερων ενεργειών των συμπαικτών του, αλλά δεν κατάφερε να βρει καλά τη μπάλα και να τη στείλει στα δίχτυα. Κάτι παρόμοιο συνέβη και με τον Ντακόλ, ο οποίος είχε λιγότερες ευκαιρίες, ωστόσο ούτε αυτός δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο τέρμα.

Καταλήγοντας, λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου ο Πόποβιτς έχασε την πιο κλασική ευκαιρία της Ένωσης, καθώς το σουτ του από αριστερά πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Νικολάου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως ακριβώς τελείωσε το πρώτο. Η ΑΕΚ ήταν συνεχώς στην επίθεση, με τον Ηλυσιακό να προσπαθεί να εκμεταλλευτεί τις αντεπιθέσεις. Ότι δεν έκαναν οι επιθετικοί της ομάδας, το πραγματοποίησε ο Νίκος Γεωργέας. Ο Φούλης στο 55ο λεπτό έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ και δίνοντας διαφορετικό αέρα στους συμπαίκτες του για τη συνέχεια.

Το τέρμα του Νίκου Γεωργέα… ξεμπούκωσε την ΑΕΚ, με τον Ιβάν Μπρέσεβιτς πέντε λεπτά αργότερα να διπλασιάζει τα γκολ για την Ένωση.

Τα δύο αυτά γκολ έκοψαν τα πόδια των παικτών του Ηλυσιακού, οι οποίοι έριξαν αρκετά το ρυθμό τους, με την Ένωση να συνεχίζει να βρίσκεται συνεχώς στην επίθεση χωρίς ωστόσο να δημιουργεί τόσες ευκαιρίες όσες αρχικά.

Από εκεί και πέρα τα πράγματα για την Ένωση ήταν εύκολα, με τον Πόποβιτς στο 76ο λεπτό να κάνει το σκορ 3-0.

ΑΕΚ (Δέλλας): Καραγκιολίδης, Σταθάκης, Ρόβας, Πεταυράκης, Αργυρίου, Κορδέρο, Γεωργέας (80΄Παληαρούτας), Πόποβιτς, Γροντής, Μπρέσεβιτς (77’ Τσεβάς), Ντακόλ (85′ Καζβιρόπουλος)

Ηλυσιακός (Παπασπύρου): Νικολάου, Φίπε (37’ Μητσόπουλος), Ιωαννίδης, Σίσκος, Καραπιπέρης, Αμανατίδης, Μασούρος, Φλέγγας (64’ Κολοβός), Κωνσταντίνου (50’ Αγγελόπουλος), Στρατάκης, Κάμπας

Κίτρινες: Σίσκος, Γεωργέας, Ρόβας