05.10
14:58

Η πρώτη απώλεια!

Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να πάρει την τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, μένοντας στο 0-0 με τον Α.Ο Περιστερίου. Διακοπή του αγώνα για αρκετά λεπτά, δύο ακυρωθέν γκολ και πολλά οφ σάιτ που δεν υπήρχαν.

Οι Κιτρινόμαυροι προσπάθησαν να σπάσουν την άμυνα του Περιστερίου, ωστόσο δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί καμία από τις ευκαιρίες που δημιούργησε. Ακυρώθηκαν δύο γκολ από της Ένωσης από τους Πόποβιτς και Τσουκαλάς. Αρκετά οφ σάιτ τα οποία δεν υπήρχαν και πολλά σφυρίγματα που χάλαγαν το ρυθμό του αγώνα.

Ο αγώνας

Μια εντελώς διαφορετική ΑΕΚ συγκριτικά με αυτή των προηγούμενων αγώνων εμφανίστηκε στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα κόντρα στο Περιστέρι στο Ελ Πάσο. Οι Κιτρινόμαυροι κατάφεραν να δημιουργήσουν μόλις τέσσερις κλασικές ευκαιρίες, με τους γηπεδούχους να είναι αρκετά απειλητικοί στις αντεπιθέσεις τους.

Ωστόσο, η Ένωση κατάφερε να σκοράρει με κεφαλιά του Πόποβιτς μετά από πάσα του Κορδέρο, με το γκολ να ακυρώνεται ως οφ σάιτ. Λίγο αργότερα και ενώ η ΑΕΚ είχε ανεβάσει ρυθμό ο Κορδέρο σημάδεψε με σουτ το δοκάρι του Ψύχου, ενώ ένα δυνατό σουτ του Γεωργέα πέρασε λίγο άουτ.

Οι παίκτες του Τραίανού Δέλλα παρά το γεγονός ότι είχαν τον έλεγχο του αγώνα δεν κατάφεραν να σπάσουν την άμυνα του Περιστερίου, καθώς ολόκληρη η ομάδα είχε κλειστεί πίσω και έβγαινε μόνο σε αντεπιθέσεις.

Οι Κιτρινόμαυροι μπήκαν στον αγώνα πιο δυνατοί συγκριτικά με το πρώτο ημίχρονο, κατάφεραν να σπάσουν την άμυνα των αντιπάλων τους που έπαιζαν όλοι πίσω από τη μπάλα και προσπάθησαν να σκοράρουν.

Μάλιστα, για δεύτερη φορά ο επόπτης ακύρωσε γκολ της ΑΕΚ ως οφ σάιτ, καθώς ο Τσουκαλάς κατάφερε να βρει δίχτυα αλλά το γκολ του δεν μέτρησε. Λίγο νωρίτερα ο επόπτης σταμάτησε φάση του Πλατέλλα, από την οποία δημιουργήθηκε και μια μικροένταση.

Από το 70’ και μετά ο αγώνας πήρε… φωτιά καθώς ο επόπτης αρνούταν να μεταβεί στη θέση του και έτσι ο αγώνας διακόπηκε για αρκετά λεπτά. Μετά την επανέναρξή του η ΑΕΚ συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς και προσπάθησε να εκμεταλλευτεί κάποια από τις ευκαιρίες της ώστε να σκοράρει.

Στο τέλος του αγώνα ο Τραίανός Δέλλας προσπάθησε να δώσει περισσότερη ενέργεια στην επιθετική του γραμμή, κάνοντας αλλαγές προσώπων και συστήματος, ωστόσο οι παίκτες του δεν κατάφεραν να μετατρέψουν καμία ευκαιρία σε γκολ.

Ο κόσμος

Για ακόμα ένα ματς ο κόσμος της ΑΕΚ δήλωσε παρών. Το Ελ Πάσο γέμισε από ΑΕΚτζίδες, οι οποίοι έχουν σκοπό να μην αφήσουν ποτέ μόνη της την ομάδα. Ωστόσο, αυτή τη φορά οι τόνοι ανέβηκαν, καθώς όλοι είχαν παράπονα από το διαιτητή του αγώνα και θυμήθηκαν τον ΟΣΦΠ.

Περιστέρι: Ψύχος, Πλέστης, Ποστόλης, Συμεωνίδης, Χέλμης, Μπόσιος, Πλέστης Χ (94’ Παναγόπουλος), Χρόνης, Μπελής (46’ Παναγάκης), Συράκος (86’ Σαμπράκος), Βασίλογλου

ΑΕΚ: Βούρας, Τσουμάγκας (70’ Αργυρίου), Τσουκαλάς, Τσιρίλο, Γεωργέας, Ρόβας (90’ Τσεβάς), Κορδέρο, Πόποβιτς, Γροντής (86’ Καζβιρόπουλος), Πλατέλλας, Ντακόλ

Κίτρινες: Γροντής