29.9
15:28

Η νίκη ήταν στις εξέδρες

Η ΑΕΚ επικράτησε με 2-1 της Θύελλας Ραφήνας ωστόσο οι 25.000 και πλέον φίλοι της στις εξέδρες άξιζαν κάτι περισσότερο, κάτι καλύτερο, κάτι πιο ελπιδοφόρο εντός του γηπέδου. MVP στο τερέν για ακόμα ένα ματς ο εξαιρετικός Βαγγέλης Πλατέλλας. Καλός και ο Ράμα στο ντεμπούτο του

Τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής πήρε σήμερα η Ένωση, η οποία επικράτησε με 2-1 της Θύελλας Ραφήνας. Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα δεν ήταν άλλος από τον κόσμο της, ο οποίος κατέκλισε το ΟΑΚΑ και έδωσε σε όλους μαθήματα… κερκίδας. Τα γκολ για την ΑΕΚ σημείωσαν οι Ντακόλ και Πλατέλλας, ενώ έχασε πέναλτι ο Ανάκογλου. Σκόρερ για την Θύελλα Ραφήνας ο Ραμπαβήλας. Πολύ καλός στο ντεμπούτο του ο Νίκος Γεωργέας, τόσο ως στόπερ, όσο και ως αμυντικό χαφ. Ακόμα μια καλή παρουσία από τον Βαγγέλη Πλατέλλα, ενώ καλός ήταν και ο Ρενάλντο Ράμα στο πρώτο του επίσημο ματς με τη φανέλα της ΑΕΚ.

Ο αγώνας

Μια ντουζίνα ευκαιρίες

Μονόλογος για την ΑΕΚ ήταν ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο του αγώνα κόντρα στη Θύελλα Ραφήνας. Οι Κιτρινόμαυροι είχαν μια ντουζίνα ευκαιρίες, ωστόσο μόνο μια από αυτές κατάφεραν να μετατρέψουν σε γκολ και να πάνε στα αποδυτήρια με το 1-0 υπέρ τους.

Για ακόμα ένα ματς η Ένωση αστόχησε σε πέναλτι, με τον Δημήτρη Ανάκογλου, ενώ ο Βαγγέλης Πλατέλλας έφτασε αρκετές φορές κοντά στο να βρει δίχτυα αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι. Σημαντικές ευκαιρίες είχαν και οι Μιγκέλ Κορδέρο και Άλεξ Ντακόλ.

Σε ότι έχει να κάνει με το γκολ της ΑΕΚ στο 29ο λεπτό και μετά από 8 ευκαιρίες ο Τσουμάγκας σέντραρε από αριστερά με τον Ντακόλ να πιάνει την κεφαλιά και να γράφει το 1-0 για την Ένωση.

Αξίζει να σημειωθεί ότι μετά το 30ο λεπτό η Θύελλα Ραφήνας προσπάθησε να ανεβάσει το ρυθμό της, πέρασε τη σέντρα του γηπέδου, ωστόσο δεν κατάφερε να δημιουργήσει καμία κλασική ευκαιρία.

Συνέχεια στο μονόλογο

Το ίδιο σκηνικό διαδραματίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα στο ΟΑΚΑ. Οι Κιτρινόμαυροι ξεκίνησαν δυναμικά στην επανάληψη έχοντας τέσσερις κλασικές ευκαιρίες σε μόλις πέντε λεπτά.

Στο 59ο λεπτό ο Βαγγέλης Πλατέλλας κατάφερε να βρει δίχτυα και να δώσει προβάδισμα δύο τερμάτων στην ΑΕΚ. Παρόλα αυτά ο ρυθμός της Ένωσης δε μειώθηκε, καθώς μετά το τέρμα του 25χρονου δεξιού χαφ, οι Κιτρινόμαυροι δημιούργησαν ακόμα τρεις κλασικές ευκαιρίες.

Ωστόσο στο 73ο λεπτό, μετά από αδράνεια στην άμυνα της ΑΕΚ, ο Ραμπαβήλας κέρδισε τον Βούρα και μείωσε σε 2-1 για τη Θύελλα Ραφήνας.

Από εκεί και πέρα ο ρυθμός του αγώνα μειώθηκε, ωστόσο οι παίκτες του Τραϊανού Δέλλα δεν σταμάτησαν να δημιουργούν ευκαιρίες, τις οποίες όμως δεν κατάφεραν να μετατρέψουν σε γκολ.

Οι συνθέσεις

ΑΕΚ (Δέλλας): Βούρας, Τσουκαλάς, Τσουμάγκας (84’ Πεταυράκης), Ρόβας, Σταθάκης (76’ Γροντής), Κορδέρο, Γεωργέας, Ντακόλ (65’ Μπρέσεβιτς), Ράμα, Ανάκογλου, Πλατέλλας

Θύελλα Ραφήνας (Χατζηαναστασίου): Κατσιούλης, Οικονόμου (52’ Ντούνης), Μπαξεβάνης (65’ Προδρόμου), Ντόσκας, Τασιόπουλος, Γεραγωτέλλης, Χαρακτίδης, Τσέλιος, Ραμπαβήλας, Πασάς (52’ Κατσούγκρης), Δημοσπύρος

Κίτρινες: Τσέλιος, Κορδέρο

Ο κόσμος

Πολυτιμότερος… παίκτης της σημερινής αναμέτρησης δεν ήταν άλλος από τον κόσμο της ομάδας. Οι Ενωσήτες κατέκλισαν το ΟΑΚΑ και έστησαν το δικό τους πάρτι στην κερκίδα. «Τα κουρέλια τραγουδάνε ακόμα», έγραφε το πανό μπροστά στο πέταλο, την ίδια στιγμή που οι φίλαθλοι απέδειξαν για ακόμα μια φορά ότι δεν θα αφήσουν ποτέ μόνη της την ομάδα, σε όποια κατηγορία και αν αγωνίζεται.