28.9
16:40

Με το δεξί οι «Μάγκες»

Η ΑΕΚ φανερά ανώτερη από τον Αρχέλαο ξεκίνησε με το δεξί της υποχρεώσεις της στην Α1 επικρατώντας στην Κατερίνη με 29-35. MVP ο Αλέξης Αλβανός ο οποίος εκτός από τα τέρματα που πέτυχε είχε συνολικά εξαιρετική απόδοση σε συνεργασία φυσικά με τους συμπαίκτες του

Οι αθλητές του Γιάννη Αρβανίτη έδειξαν από την πρεμιέρα του πρωταθλήματος ότι είναι το φαβορί και φέτος για την κατάκτηση του νταμπλ.

Εύκολη νίκη για τους «Μάγκες» στην Κατερίνη που πήραν από νωρίς τα ηνία του αγώνα απέναντι στην νεοφώτιστη ομάδα του Αρχέλαου Κατερίνης. Μάλιστα το σκορ του ημιχρόνου σταμάτησε στα 7 γκολ διαφορά (19-12) δείχνοντας ότι η δυναμική ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν χαώδεις.

Στο δεύτερο μέρος οι αθλητές της ΑΕΚ διεύρυναν το σκορ φτάνοντα μάλιστα να κερδίζουν με 14-24, διαφορά δηλαδή 10 τερμάτων. Ωστόσο ο Αρχέλαος προσπάθησε να επιστρέψει και μείωσε αρχικά φτάνοντας τα 18 γκολ (18-26).

Όσο περνούσαν όμως τα λεπτά μία ομάδα φαινόταν στον αγωνιστικό χώρο και αυτή ήταν η ΑΕΚ όπου με τελικό σκορ 35-29 πήρε την πρώτη της νίκης για φέτος στο πρωτάθλημα.