28.9
18:48

Ήττα στην εκπνοή η «Βασίλισσα»

Ήττα στην εκπνοή για την ΑΕΚ από το Περιστέρι με 67-66 στο τουρνουά στον τελικό του τουρνουά «Μαστρογιάννεια». Η «βασίλισσα» απώλεσε στο 4ο δεκάλεπτο διαφορά 10 πόντων.

Κακό ξεκίνημα για την ΑΕΚ η οποία βρέθηκε να χάνει μέχρι και 9 πόντους περίπου στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου. Το Περιστέρι μπήκε δυνατά και με όπλο του την ευστοχία, σε αντίθεση με την Ένωση κατάφερε να προηγηθεί.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Βασίλισσα με την είσοδο του Στέφαν Νίκολιτς στο παιχνίδι άλλαξε εικόνα και κατάφερε μέσα σε πολύ λίγο να περάσει μπροστά κάνοντας το 25-21 στο 14’. Αυτή ήταν και η πρώτη φορά που πέρασε μπροστά μέχρι εκείνη τη στιγμή στο ματς. Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες είχαν μικρή διαφορά μεταξύ τους, ωστόσο η Ένωση μπόρεσε να μπει στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ της.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ μπήκε δυνατά, όπως ολοκλήρωσε στο ημίχρονο, μείωσε και στο 17’ κατάφερε να πάρει για πρώτη φορά διαφορά 10 πόντων, δείχνοντας την ανωτερότητα της.

Όλα ανατράπηκαν στο 4ο δεκάλεπτο όταν η “βασίλισσα” υπέστη αγωνιστική καθίζηση λίγο πριν από το τέλος και στην εκπνοή με ένα τρίποντο του Περιστερίου γνώρισε την ήττα με 67-66.

Περιστέρι (Βλάχος): Παππάς 3, Τσαμπής 2, Ξιούρας, Γρύλλης 2, Βούλγαρης 8 (1), Γιαννίκος 16 (2), Χριστόδουλος 11, Σκουλίδας 7 (1), Κακλαμανάκης 3, Σκούταρης 15 (5)

ΑΕΚ (Ζιάγκος): Παναγιωταράς, Στούκας, Φαλέκας 5, Καράμπουλας 12 (1), Πολυτάρχου 12, Παπαντωνάκος 3, Γκιζόγιαννης 2, Παπαδιονυσίου 1, Τσιάκος 14 (1), Δέσπος 4, Νίκολιτς 7,

Δεκάλεπτα: 21- 15, 32-34, 43-55, 67-66

Διαιτητές: Σκούτας Ντάβαρης