24.9
17:11

Φιλική ήττα και συμπεράσματα

Η Βασίλισσα δεν κατάφερε να περάσει από το κλειστό της Κάνηθου και ηττήθηκε 92-79 από τον Ίκαρο Χαλκίδας. Πολύ καλή εμφάνιση τα τρία πρώτα δεκάλεπτα, λύγισε στο τέλος. Επόμενη στάση στο Μετς εκεί όπου την Παρασκευή σε ακόμα ένα φιλικό αντιμετωπίζει τον Φιλαθλητικό

Κράτησε αντίσταση μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο, ωστόσο από εκεί και πέρα δεν μπόρεσε να κρατήσει τη διαφορά και ηττήθηκε από τον Ίκαρο Χαλκίδας στο φιλικό παιχνίδι με 92-79. Η ΑΕΚ έδειξε χαρακτήρα σε αυτό το δυνατό φιλικό και πλέον θα πάει στο Μετς για το τουρνουά «Μαστρογιάννεια» εκεί όπου την Παρασκευή στο πρώτο ματς θα αντιμετωπίσει τον Φιλαθλητικό.

Κακό ξεκίνημα για την ΑΕΚ στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους Κιτρινόμαυρους να μπαίνουν μουδιασμένοι στο παρκέ και να βρίσκονται από πολύ νωρίς πίσω στο σκορ, με τη διαφορά να φτάνει στους 10 πόντους μόλις στο 3’. Ωστόσο με τους Γκιζόγιαννη και Πολυτάρχου η Ένωση κατάφερε να κλείσει αρκετά την ψαλίδα και να τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο με μόλις δύο πόντους διαφορά (22-20).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση σήκωσε κεφάλι και για πρώτη φορά στο ματς, στο 12’, κατάφερε να περάσει μπροστά με τον Καράμπουλα να κερδίζει γκολ-φάουλ κάνοντας στο 25-22. Ο Ίκαρος στη συνέχεια πίεσε και κατάφερε να ισορροπήσει το ματς, ωστόσο οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου με πολύ καλές άμυνες και εξαιρετικές συνεργασίες στην επίθεση ανέβασαν την διαφορά ακόμα και στους +10 και πήγαν στο ημίχρονο με το σκορ υπέρ τους, 48-43.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μείωσαν τη διαφορά και έφεραν το ματς στα ίσια με την ΑΕΚ να έχει αρκετές αστοχίες. Οι Κιτρινόμαυροι στο 38’ πήραν την μεγαλύτερη διαφορά του 3ου δεκαλέπτου με τον Καράμπουλα και από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες συνέχισαν χέρι χέρι μέχρι την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ένωση δεν μπήκε όσο δυνατά έπρεπε με αποτέλεσμα ο Ίκαρος να εκμεταλλευτεί την αδυναμία των Κιτρινόμαυρων και στα μισά του δεκαλέπτου να ανοίξει τη διαφορά στους 9 (81-72). Ο αντίπαλος συνέχισε στο ρυθμό του, με την ΑΕΚ να κυνηγά το σκορ χωρίς ωστόσο να καταφέρει κάτι παραπάνω από το να μειώσει.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 43-48, 66-66, 92-79