13.9
20:33

Η Παρί έδειξε τα δόντια της πριν από τον Ολυμπιακό

Σε μία επανάληψη του Trophée des Champions, η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε εκ νέου της Μπορντό (αυτή τη φορά με 2-0) και θα ταξιδέψει με ανεβασμένη ψυχολογία στην Αθήνα για τον αγώνα με τον Ολυμπιακό.

Ο Λοράν Μπλαν, ο οποίος τέθηκε αντιμέτωπος με την ομάδα που κατέκτησε τη Ligue 1 το 2009, χρησιμοποίησε για πρώτη φορά τον Λούκας Ντιν και έδωσε φανέλα βασικού στον Ερβίν Ονζεντά (επίσης για πρώτη φορά), ενώ προτίμησε να αφήσει στον πάγκο τον Έντινσον Καβάνι.

Η Παρί Σεν Ζερμέν είχε πολύ κακή παράδοση στο “Σαμπάν Ντελμάς” (τρεις νίκες σε 31 αγώνες), εν προκειμένω όμως, εκμεταλλεύθηκε τη συντριπτική κατοχή μπάλας και στο 30ό λεπτό ο Μπλεζ Ματουιντί άνοιξε το σκορ με διπλή προσπάθεια (έπειτα από ασίστ του Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς).

Οι πρωταθλητές μπήκαν φορτσάτοι στο δεύτερο ημίχρονο και αφού έστειλαν την προειδοποιητική βολή με το δυνατό σουτ του Ιμπραχίμοβιτς που εξουδετέρωσε ο Σεντρίκ Καρασό, ο Λούκας Μόουρα διπλασίασαν τα γκολ τους στο 64ο λεπτό. Η νίκη τους θα έπαιρνε μεγαλύτερες διαστάσεις αν ο Καρασό δεν βρισκόταν σε πολύ καλή ημέρα.

Μπορντό (4-3-3): Καρασό, Μαριάνο, Ενρίκε, Σανέ, Όρμπαν, Ενγκουέμο, Ποκό, Ομπρανιάκ, Σαϊβέ (75′ Ζουσιέ), Μπελαΐ (65′ Ρολάν), Ντιαμπατέ (75′ Σακό).

Παρί Σεν Ζερμέν (4-3-3): Σιρίγκου, Φαν ντερ Βιλ, Ά. Κόστα, Τ. Σίλβα, Ντιν, Μότα, Βεράτι, Ματουιντί, Λούκας (82′ Κομάν), Ονζεντά (73′ Ραμπιό), Ιμπραχίμοβιτς (81′ Καβάνι).

Πηγή: contra.gr