31.8
18:52

Είσαι τρέλα με Ράμα και Πλατέλλα

Εξαιρετική απόδοση, σοβαρότητα και αποτελεσματικότητα συνδύασε η ΑΕΚ στο φιλικό (2-1) απέναντι στην Καλλιθέα. Έβαλε γκολ, ήταν κυρίαρχος και έστειλε μηνύματα στους βασικούς αμφισβητίες της…

Εξαιρετικό ξεκίνημα για την Ένωση στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης με πολλά τρεξίματα καθώς και πίεση σε όλο το εύρος του αγωνιστικού χώρου. Μία εντελώς διαφορετική εικόνα από αυτή στον Βόλο κόντρα στη Νίκη, που πολλοί θέλησαν να σπείρουν τον πανικό, αμφισβητώντας την δουλειά και τις επιλογές του Τραϊανού Δέλλα και των συνεργατών του.

Στη πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΚ ήρθε και το πρώτο γκολ του αγώνα. Πιο συγκεκριμένα ο Ντακόλ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έπιασε το σουτ με την μπάλα να βρίσκει αμυνόμενο της Καλλιθέας και να καταλήγει από δεξιά στα πόδια του Πλατέλλα. Εκείνος ξεμαρκάριστος έπιασε ένα πανέμορφο σουτ το οποίο κατέληξε στην αριστερή γωνία του τερματοφύλακα της Καλλιθέας κάνοντας το 1-0.

Πριν καλά καλά οι αντίπαλοι συνέλθουν και συγκεκριμένα στην αμέσως επόμενη φάση η ΑΕΚ σε μια στιγμή αδράνειας της άμυνας των γηπεδούχων ευτύχησε να βρει ξανά δίχτυα (2-0) αυτή τη φορά με όμορφο πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής του Ντακόλ.

Η εικόνα του παιχνιδιού έγερνε προς τη μεριά της ΑΕΚ και ενώ στα πρώτα 20 λεπτά η Ένωση έδειχνε περισσότερη διάθεση να επιτίθεται από τα δεξιά με τον Πλατέλλα, στα υπόλοιπα λεπτά του ημιχρόνου αυτό άλλαξε με τον Ράμα από την αριστερή πλευρά να επιχειρεί τις δικές του κούρσες χωρίς όμως να μπει κάποιο ακόμα γκολ παρά τις χαμένες ευκαιρίες.

Στο δεύτερο μέρος η Ένωση αρχικά ξεκίνησε με την ίδια σύνθεση, ωστόσο μετά το 50’ ο Τραϊανός Δέλλας με αρκετές αλλαγές δοκίμασε νέα πρόσωπα. Η Καλλιθέα από την πλευρά της ανέβασε την απόδοση της και έψαξε το γκολ το οποίο ήρθε στο 64’ με πλασέ από την μικρή περιοχή του Λούκας Γκαλάν.

Η ΑΕΚ κατέβασε ρυθμό σε όλη τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου και οι πολλές αλλαγές έδειξαν να την επηρεάζουν, ωστόσο παρέμεινε σοβαρή παρά την πίεση της Καλλιθέας που ήθελε την ισοφάριση. Μάλιστα στις καθυστερήσεις, οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία να κάνουν το 2-2 με τον Ντιέγκο να πλασάρει την μπάλα να περνάει ελάχιστα άου. Η ΑΕΚ δεν είχε κάποια καλή στιγμή με το σκορ να μένει στο 1-2 και τον Δέλλα να βγάζει χρήσιμα συμπεράσματα για τη συνέχεια της προετοιμασίας.

Αυτό που κρατάμε από το αποψινό φιλικό είναι η επίδοση της ΑΕΚ στο πρώτο μέρος και κυρίως η απόδοση των δύο νεοαποκτηθέντων παικτών της Ένωσης, Πλατέλλα και Ντακόλ καθώς και του Ράμα που έκανε εξαιρετική δουλειά από την αριστερή πτέρυγα.

Η ενδεκάδα της ΑΕΚ: Βούρα, Γεωργέα, Πεταυράκη, Σταθάκη, Τσούπρο, Κορδέρο, Ανάκογλου, Ράμα, Ντακόλ, Πλατέλλα και Μπρέσεβιτς

Η ενδεκάδα της Καλλιθέας: Κατσούλης, Μουσταφίδης, Χριστοφιλέας, Καλαμιώτης, Σταύρου, Φαγέ, Ατματσίδης, Πίκολο, Χαϊκάλης, Λούκας, Φαμπρίτσιο

Οι αλλαγές της ΑΕΚ: 50’ ο Καραγκιολίδης στη θέση του Βούρα, 53′ Καζβιρόπουλος στη θέση Μπρέσεβιτς, 56′  Τσουμάγκας στη θέση του Πεταυράκη και Πόποβιτς στη θέση του Ράμα, 73’ Αργυρίου και Γροντής στις θέσεις των Γεωργέα, Πλατέλλα, 80′ στις θέσεις των Ανάκογλου και Ντακόλ οι Παληαρούτας και Παυλής

Οι αλλαγές της Καλλιθέας: 45’ Κατσικογιάννης στη θέση του Χαϊκάλη, 76’ ο Ντιέγκο στη θέση του Ατματσίδη