16.8
14:37

Στον ημιτελικό του Ευρωμπάσκετ οι Παίδες

Η Εθνική ομάδα Παίδων στο μπάσκετ έμεινε για ένα ακόμη παιχνίδι αήττητη και πήρε την νίκη με 42-38 κόντρα στην Γαλλία, εξασφαλίζοντας έτσι το εισιτήριο για τον ημιτελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Στον ημιτελικό η Εθνική θα αντιμετωπίσει το νικητή της αναμέτρησης Σερβία – Γερμανία

Ούτε η Γαλλία στάθηκε ικανή να σταματήσει την πορεία της Εθνικής Παίδων που πήρε τη νίκη με 42-38 και εξασφάλισε τη συμμετοχή της στην τετράδα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Η Εθνική Παίδων δεν παρουσίασε πολύ καλή εικόνα στην επίθεση καθώς δεν σημείωσε κανένα τρίποντο, ωστόσο η εξαιρετική αμυντική της λειτουργία την οδήγησε στη νίκη και παράλληλα στην πρόκριση στα ημιτελικά.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το ματς καθώς είχε πολλά άστοχα σουτ με αποτέλεσμα να κλείσει το ημίχρονο με μόλις 13 πόντους ενεργητικό. Οι Παίδες συνέχισαν να είναι άστοχοι και στην τρίτη περίοδο, ωστόσο, η Εθνική κατάφερε να μειώσει τη διαφορά, βασιζόμενη στην πολύ καλή της άμυνα (27-30).

Ο αγώνας κρίθηκε στην τρίτη περίοδο με την ομάδα του Μάνου Μανουσέλη να βρίσκει ρυθμό και να συνεχίζει την εξαιρετική εμφάνισή της στην άμυνα. Στα τελευταία λεπτά, η Εθνική έδειξε την απαραίτητη ψυχραιμία και ήταν αυτή που τελικά πήρε τη νίκη – πρόκριση στην τετράδα του Ευρωμπάσκετ.

Πρόσωπο του αγώνα ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος, ο οποίος σημέιωσε 14 πόντους και 6 ριμπάουντ, με τον Γιώργο Παπαγιάννη να ακολουθεί με 8 πόντους και 13 ριμπάουντ. Πολύ καλή παρουσία και από τους Αντώνη Κόνιαρης (8 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Δημήτρη Φλιώνη (2 πόντοι, 2 ριμπάουντ) και Διονύση Σκουλίδα (4 πόντοι, 8 ριμπάουντ). Επόμενος αντίπαλος για τους Παίδες ο νικητής της αναμέτρησης ανάμεσα σε Σερβία και Γερμανία.

Τα δεκάλεπτα: 7-10, 13-20, 27-30, 42-38.