22.7
06:53

Χρυσό για Λαδένη – Αποστολίδου

Η έκπληξη στα τελικά της κατηγορίας Κάτω των 23 ετών των Αναπτυξιακών Πρωταθλημάτων Beach Volley 2013 που ολοκληρώθηκαν το βράδυ της Κυριακής στις εγκαταστάσεις του «Allou! Fun Park» έγινε… Οι Σίσσυ Αποστολίδου και Αφροδίτη Λαδένη, αν και ξεκίνησαν να παίζουν πριν από λίγο καιρό, έκλεψαν τη δόξα, και το χρυσό μετάλλιο, από την… απροπόνητη εθνική ομάδα των Κωνσταντίνα Βλαχάκη και Άννα Σπανού.

Το τελικό 3-0 (11-05, 11-07, 12-10) ήρθε σχετικά εύκολα για της Αποστολίδου / Λαδένη που στο πρώτο σετ πίεσαν στο σερβίς και αιφνιδίασαν τις αντιπάλους τους. Προηγήθηκαν με 6-1 και έφτασαν γρήγορα στο 11-5. Στο δεύτερο οι Σπανού / Βλαχάκη «μπήκαν» καλύτερα και με λιγότερα λάθη έμειναν κοντά στο σκορ, αλλά δύο λάθη στο φινάλε (άουτ επίθεση της Σπανού και επίθεση στο φιλέ της Βλαχάκη) έγραψαν το 11-7 υπέρ των Αποστολίδου / Λαδένη.

Στο τρίτο σετ η εθνική ομάδα ξέφυγε με 6-2, αλλά τα σερβίς της Αποστολίδου δημιούργησαν πάλι πρόβλημα στις αντίπαλες ομάδες. Στο 9-9 η Αποστολίδου απέτυχε δύο φορές να πάρει τον πόντο και η Σπανού έκανε το 10-9, αλλά οι Αποστολίδου / Λαδένη «απάντησαν» με τρεις σερί πόντους και η τελευταία έγραψε το 12-10 για το 3-0 και τον τίτλο της πρωταθλήτριας Ελλάδας!

Πρωταθλήτριες μέσα σε έναν μήνα
«Είχαμε βάλει στόχο τον τελικό, αγώνα με αγώνα παίζαμε καλύτερα και το πιστεύαμε», δήλωσε η Αφροδίτη Λαδένη που ξεκίνησε να παίζει beach volley πριν από λίγο καιρό. «Δεν αποδώσαμε όπως θέλαμε στα περισσότερα ματς, αλλά στον τελικό παίξαμε στο 100%, ήμασταν διαβασμένες, βγήκαν όσα κάναμε στην προπόνηση και είχαμε απόλυτη συγκέντρωση», πρόσθεσε η Σίσσυ Αποστολίδου, η οποία ασχολείται με το άθλημα της άμμου εδώ και πέντε χρόνια «περισσότερο ως χόμπι τα προηγούμενα χρόνια, καθώς φέτος αποφάσισα να το δω πιο… επαγγελματικά» όπως είπε.

Πηγή: volleyball.gr