18.7
19:18

Ολυμπιακός – Φράιμπουργκ 2-4

Η άμυνα του Ολυμπιακού έμπαζε στο φιλικό με τη Φράιμπουργκ με αποτέλεσμα να έρθει το βαρύ 4-2 στο βροχερό Σρουνζ της Αυστρίας. Τρία γκολ σε 21 λεπτά δέχθηκαν οι πρωταθλητές Ελλάδας. Τάτος και Ολαϊτάν σκόραραν τα “ερυθρόλευκα” τέρματα.

Ο Μίτσελ παρέταξε τον Ολυμπιακό με τον Μέγκιερι στο τέρμα, τους Μανωλά, Κοντρέρας, Χολέμπας και Σαλίνο τετράδα της άμυνας, τους Μανιάτη, Φέισα, Σάμαρη και Ντομίνγκες στα χαφ και τους Μήτρογλου και Φουστέρ μπροστά.

Ολα αυτά, βέβαια, πήγαν περίπατο όταν η Φράιμπουργκ προηγήθηκε μόλις στο 3ο λεπτό με 1-0 και στο 21ο ήταν μπροστά με 3-0. Η άμυνα του Ολυμπιακού θύμιζε… παιδική χαρά, ενώ το κέντρο των πρωταθλητών έμοιαζε με αυτό της Αθήνας λόγω Σόιμπλε: αποκλεισμένο.

Η προβληματική εικόνα των ερυθρολεύκων στα τρία γκολ της γερμανικής ομάδας με το κέντρο της άμυνας να κάνει παιδαριώδη λάθη ήταν και το σημαντικότερο από το πρώτο μέρος της φιλικής αναμέτρησης που διεξήχθη υπό δυνατή βροχόπτωση.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός σκόραρε νωρίς -στο 47′- με τον Τάτο και προσπάθησε σιγά-σιγά να διορθώσει τα κακώς κείμενα. Το ματς είχε ανοίξει και το θέαμα ήταν αρκούντως χορταστικό.

Ο Μίτσελ προχώρησε σε αλλαγές και πέρασε στο ματς τους Κάρολ, Σιόβας, Λυκογιάννης, Παπάζογλου, Μασάντο, Ντε Βινσέντι, Βάις και Διαμαντάκος. Και η αλήθεια είναι ότι η εικόνα βελτιώθηκε κάπως, ειδικά στην επίθεση με τον Διαμαντάκο να είναι απειλητικός και τη Φράιμπουργκ να αισθάνεται περισσότερο τους “ερυθρόλευκους” στην άμυνά της. Αλλά, τι να το κάνεις; Η Φράιμπουργκ έβαλε και τέταρτο γκολ στο 71ο λεπτό με τον Τσουκ μετά από τραγικό λάθος του Κάρολ.

Το κακό, βέβαια, είχε γίνει από το πρώτο μέρος, αφού τα όσα έβγαλε στο γήπεδο ο Ολυμπιακός προβλημάτισαν τον Μίτσελ, αλλά το θετικό είναι ότι ακόμα είναι νωρίς. Γι’ αυτό εξάλλου γίνονται τα φιλικά. Για να μην γίνονται αυτά τα λάθη στα επίσημα.

Α, για την ιστορία, το δεύτερο “ερυθρόλευκο” γκολ σημείωσε ο Ολαϊτάν.

Επόμενο φιλικό του Ολυμπιακού με Στουτγκάρδη στις 26 του μήνα.

Ολυμπιακός: Μέγιερι, Μανωλάς, Κοντρέρας, Χολέμπας, Σαλίνο, Μανιάτης, Φέισα, Σάμαρης, Τσόρι, Φουστέρ, Μήτρογλου.

• Στο 33′ πέρασαν οι Γκρέκο, Τάτος, Αβραάμ στις θέσεις των Σάμαρη, Φουστέρ και Κοντρέρας.

• Στο β’ ημίχρονο μπήκαν οι Κάρολ, Σιόβας, Λυκογιάννης, Παπάζογλου, Μασάντο, Ντε Βινσέντι, Βάις και Διαμαντάκος. Συνέχισαν οι τρεις που μπήκαν στο 33′.

• Στο 62′ πέρασαν οι Φετφατζίδης, Ιμπαγάσα αντί των Τάτου, Γκρέκο.

• Στο 70′ οι Σιώπης, Καραγκούνης, Ολαϊτάν στις θέσεις των Αβραάμ, Λυκογιάννη, Διαμαντάκου.