05.7
19:29

Επιβίωσε ο Τζόκοβιτς στην 5ωρη μάχη με τον Ντελ Πότρο

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς επιστρέφει σε τελικό grand slam μετά το… διάλειμμα στο Ρολάν Γκαρός. Ύστερα από μάχη μέχρις εσχάτων που κράτησε σχεδόν πέντε ώρες στο κεντρικό κορτ του Γουίμπλεντον ο Σέρβος απέκλεισε με 3-2 σετ τον Χουάν Μαρτίν ντελ Πότρο και θα διεκδικήσει τον τίτλο για δεύτερη φορά στην καριέρα του.

Τους δύο αντιπάλους χώριζαν επτά θέσεις στην παγκόσμια κατάταξη πριν από το πρώτο σέρβις, δεν ήταν κάτι ωστόσο που φάνηκε στη διάρκεια του καταπληκτικού αυτού αγώνα. Ο Τζόκοβιτς πήρε με πολύ κόπο (7-5) το πρώτο σετ χάρη σε 14 winners έναντι των 4 του Ντελ Πότρο, ωστόσο ο Αργεντινός απάντησε με το 6-4 του δεύτερου, έχοντας το απόλυτο κάθε φορά που ανέβηκε στο φιλέ (10/10).

Το 7-6, με 7-2 στο τάι μπρέικ και 5 άσους ύστερα από 69 λεπτά, έφερε σε θέση ισχύος τον Σέρβο, μόνο που ο 25χρονος αντίπαλός του, παρά την κούραση, δεν εγκατάλειψε την προσπάθεια. Ακόμη κι όταν ήταν στριμωγμένος στα σχοινιά χάνοντας 6-4 στο τάιμ μπρέικ, στάθηκε στα πόδια του και με 8-6 ισοφάρισε σε 2-2 τα σετ, επίσης σε 69 λεπτά.

Καθοριστική για την τελική έκβαση του αγώνα ήταν η κατάληξη του όγδοου γκέιμ στο πέμπτο σετ. Με το σκορ στο 4-3 ο Τζόκοβιτς έσπασε το σέρβις του Ντελ Πότρο και φτάνοντας σε ματς πόιντ δεν άφησε την ευκαιρία να του ξεφύγει. Κράτησε το σέρβις του παρά την πίεση του εξουθενωμένου Ντελ Πότρο που ισοφάρισε σε 40-40 και με 6-3 έδωσε τέλος σ’ ένα θρίλερ που κράτησε 4 ώρες και 43!

Τα σετ: 7-5, 4-6, 7-6, 6-7, 6-3

Πηγή:contra.gr