19.6
07:46

Νίκες Μουντιάλ για ΗΠΑ, Κόστα Ρίκα

Οι ΗΠΑ επικράτησαν 1-0 της Ονδούρας για την 6η αγωνιστική του 4ου προκριματικού γύρου στη ζώνη Κεντρικής, Βόρειας Αμερικής και Καραϊβικής για το Μουντιάλ 2014 και παρέμειναν επικεφαλής του ομίλου. Ακολουθεί η Κόστα Ρίκα που επικράτησε του Παναμά.

Με το Μεξικό να ήδη να έχει αγωνιστεί (και νικήσει 1-0 την Τζαμάικα) λόγω της συμμετοχής του στο Κύπελλο Συνομοσπονδιών, οι ΗΠΑ εκμεταλλεύθηκαν την ευκαιρία και αύξησαν τη διαφορά τους από την “ελ τρι” στους 5 πόντους, μετά από τη νίκη τους με 1-0 επί της Ονδούρας στη Γιούτα. Η ομάδα του Γίργκεν Κλίσμαν πήρε εκδίκηση για την ήττα με 2-1 στο Σαν Πέδρο Σούλα στην πρεμιέρα του ομίλου, έφτασε τις 3 σερί νίκες και οδηγεί την κούρσα της πρόκρισης στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Με καλύτερη εμφάνιση στο 2ο ημίχρονο, ο Κλιντ Ντέμπσεϊ έχασε 2 καλές ευκαιρίες, αλλά στο 73ο λεπτό ο Τζόζι Άλτιντορ κάλυψε την αστοχία του αρχηγού του και διαμόρφωσε το τελικό σκορ, διατηρώντας το 100% στις νίκες της χώρας του εντός έδρας.