03.6
19:48

Η Γιάνκοβιτς περιμένει τη Σαράποβα

Η Μαρία Σαράποβα και η Γέλενα Γιάνκοβιτς προκρίθηκαν στην προημιτελική φάση του Ρολάν Γκαρός, όπου και θα τεθούν αντιμέτωπες.

Η Ρωσίδα άρχισε κάπως μουδιασμένα απέναντι στην Αμερικανίδα Σλόαν Στίβενς. Αφού όμως πήρε το πρώτο σετ με 6-4 έθεσε τις βάσεις για τη νίκη της. Η 20χρονη από τη Φλόριδα προσπάθησε ν’ αντισταθεί και είναι η αλήθεια ότι έβαλε προβλήματα στη Ρωσίδα. Μέτρησε ωστόσο η εμπειρία και το Νο2 του κόσμου κατόρθωσε να φτάσει μετά από 52 λεπτά στο 6-3 που της χάρισε το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Αθλήτρια από τις ΗΠΑ, τη Τζέιμι Χάμπτον, αντιμετώπισε και η Σέρβα, μόνο που καθάρισε πολύ πιο γρήγορα. Χρειάστηκε μόλις 25 λεπτά για το 6-0 του πρώτου σετ και με την ψυχολογία στα ύψη ξεμπέρδεψε με την αντίπαλό της δύο λεπτά μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα.

Μια από τις δύο πλέον, Σαράποβα ή Γιάνκοβιτς, θα προκριθεί στην τετράδα του τουρνουά, επιτυχία που έχουν επαναλάβει πολλάκις στο παρελθόν.

Πηγή:contra.gr