01.6
15:52

Νταμπλούχοι και ΜΑΓΚΕΣ!

Παναγιώτης Καλογερόπουλος

Πρωταθλήτρια η ΑΕΚΑΡΑ, με τους «μάγκες» του Γιάννη Αρβανίτη να κάνουν το διπλό με 24-25 μέσα στο Άργος μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι. Περίσσιο πάθος από τους αθλητές της Ένωσης

Δυνατό το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης με το πάθος να ξεχειλίζει και από τις δύο ομάδες, δείγμα του ότι πρόκειται για τις δύο καλύτερες Ελληνικές ομάδες του πρωταθλήματος της Α1 Χάντμπολ. Τα κύρια χαρακτηριστικά του πρώτου μέρους για την ΑΕΚ ήταν η πολυάριθμη άμυνα της η οποία βέβαια αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα στις αντεπιθέσεις του αντιπάλου και κυρίως στις ενέργειες του Τάσκοβιτς και του Μεγαλοοικονόμου.

Η ΑΕΚ από την άλλη είχε έναν εξαιρετικό Αλβανό ο οποίος έβαλε τα περισσότερα τέρματα στο πρώτο ημίχρονο. Ο Δημήτρης Καφάτος έδειξε κι αυτός τα δόντια του με καίριες (ποδοσφαιρικές) επεμβάσεις, όμως το ημίχρονο τελείωσε υπέρ του Διομήδη με την διαφορά στα τρία γκολ και το σκορ στο 14-11.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά και πιο αποφασισμένα. Έφτασε γρήγορα στη ισοφάριση με τον Διομήδη να ξανά ανεβάζει ρυθμό στα μισά του ημιχρόνου φτάνοντας και πάλι με δύο γκολ διαφορά. Η αγωνία και το πάθος είχε φτάσει στο κατακόρυφο με τους αθλητές της ΑΕΚ να διαχειρίζονται καλύτερα το παιχνίδι ακόμα και όταν βρέθηκαν με λιγότερο παίκτη στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Το σκορ σταμάτησε στο 24-25 με πρώτο σκόρερ του αγώνα τον Μπακαούκα και με τον Καφάτο να κλείνει τα ρολά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 5-4, 8-8, 14-11 (ημχ), 18-16, 20-21, 24-25

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΆΡΓΟΥΣ (Δ. Δημητρούλιας): Τσούλος, Ζαραβίνας 2, Χαντέλης, Μεγαλοοικονόμου 6, Καρκαλάτος, Μούγιτς, Πασσιάς, Νούγκοβιτς, Μαραγκός 4, Ευαγγελόπουλος, Σαμαράς 2, Βαρδάκας, Ελευθερίου, Δεληγιάννης 2, Καραιβάνοφ 1, Τάσκοβιτς 7.

ΑΕΚ (Γ.Αρβανίτης): Καφφάτος, Μπακαούκας 8, Γεωργιάδης 4, Γιαννόπουλος, Μπαλωμένος 6, Τσακνής, Συγγάρης, Ασαρίδης, Οικονόμου, Αλβανός 5, Ναουμίδης, Τσαούσης, Παπαδιονυσίου, Κουρέτας, Παπαδόπουλος 2, Χερουβείμ.

Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας, δίλεπτα: 5-9, πέναλτι: 1/3-3/3. Κόκκινη: 47:10 Παπαδόπουλος (τρία δίλεπτα).