22.5
17:29

Κράτησε δυνάμεις για την Κυριακή

Σε ένα αδιάφορο ματς για την 3η αγωνιστική των  πλέι οφ, η ΑΕΚ ηττήθηκε με 27-24 από τον Διομήδη Άργους και πλέον κοιτάζει μόνο τον τελικό της Κυριακής (26/5, 16:00, κλειστό Αγίας Τριάδας)!

Καλύτερα μπήκε η ΑΕΚ στην αναμέτρηση με τους Κιτρινόμαυρους να περνούν μπροστά στο σκορ, ωστόσο ο Διομήδης αντέδρασε έγκαιρα και κατάφερε να ισοφαρίσει.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ μέχρι την στιγμή που οι γηπεδούχοι έκαναν ένα σερί 4-0 και πέρασαν μπροστά με την ΑΕΚ να δείχνει χαμένη. Ωστόσο οι Κιτρινόμαυροι απάντησαν με ένα σερί 3-0 και έφεραν το ματς στα ίσα.  Το ημίχρονο βρήκε την Ένωση πίσω στο σκορ με 15-12 που στα τελευταία λεπτά έδειξε αδράνεια στην άμυνα.

Στην επανάληψη ο Διομήδης συνέχισε στον ίδιο ρυθμό έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον τερματοφύλακα του και βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 19-16, ενώ η Ένωση ήταν αρκετά κακή και δεν μπορούσε να αντιδράσει.

Μάλιστα στο 22’ του δευτέρου ημιχρόνου η Ένωση βρέθηκε να χάνει με 27-18, διαφορά μεγαλύτερη μέχρι εκείνο το σημείο, με τον Γιάννη Αρβανίτη να κάνει αλλαγές ψάχνοντας να βρει λύσεις έτσι ώστε να μειώσει.

Κάπου εκεί ουσιαστικά ολοκληρώθηκε και το ματς, με την ΑΕΚ προσπαθεί προς το τέλος να γυρίσει το εις βάρος της σκορ, χωρίς όμως αυτό να έχει καμία σημασία, αφού κατά την διάρκεια του παιχνιδιού η Ένωση δεν αγωνίστηκε με τους βασικούς της παίκτες που προτιμήθηκε να ξεκουραστούν και να πάρουν μόνο κάποια λεπτά συμμετοχής.

Αυτό που αξίζει να σημειωθεί είναι η εκπληκτική εμφάνιση του Χερουβίμ, ο οποίος έδειξε εξαιρετικά δείγματα μέσα στο παρκέ και… ανάγκασε αρκετές φορές τους Κιτρινόμαυρους να τον χειροκροτήσουν από τον πάγκο.