10.5
17:50

Τεράστια νίκη στην αυλαία

Παναγιώτης Καλογερόπουλος

Οι «μάγκες» του Χάντμπολ πήραν τη νίκη στην τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος απέναντι στον ΠΑΟΚ με 30-28 και το «καλό» πλασάρισμα στο πλέι οφ.

Οι αθλητές του Γιάννη Αρβανίτη ολοκλήρωσαν σήμερα την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος παίρνοντας μια σπουδαία νίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ στο κλειστό του Μενιδίου.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφερε να τελειώσει το ημίχρονο με 4 γκολ διαφορά από τον αντίπαλο (15-11). Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα άλλαξαν καθώς ο ΠΑΟΚ πίεσε και κατάφερε μάλιστα να προηγηθεί σε ένα πολύ κομβικό σημείο κάνοντας το 19-20. Ωστόσο οι αθλητές της Ένωσης ανέτρεψαν αμέσως το σκορ και έφυγαν νικητές.

Η ΑΕΚ λοιπόν με ενδεχόμενη νίκη του Διομήδη Άργους (παίζει αύριο 19:00 με τον Φίλιππο Βέροιας) τερματίζει 2η στην βαθμολογία της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος της Α1 με 41 βαθμούς με πρώτο τον Διομήδη. Η διαφορά λοιπόν μεταξύ ΑΕΚ και Διομήδη στα πλέι οφ θα είναι μόλις ένας πόντος και μάλιστα σε περίπτωση ισοβαθμίας η ΑΕΚ θα ευνοείται, καθώς θα έχει στρογγυλοποίηση +0,5.

ΑΕΚ (Αρβανίτης): Καφφάτος, Μπακαούκας, Γεωργιάδης, Γιαννόπουλος, Μπαλωμένος, Τσακνής, Σιγγάρης, Ασαρίδης, Οικονόμου, Αλβανός, Ναουμίδης, Τσαούσης, Παπαδιονυσίου, Κουρέττας, Παπαδόπουλος, Χερουβειμ.

ΠΑΟΚ (Υετίων): Ζάγκας, Παλάσκας., Γουργουμής, Πίτσιος, Αποστολίδης Β., Κοκώνης, Αποστολίδης Π., Ορφανουδάκης, Πετρίδης, Ιωαννίδης, Τσακίρης, Περβανάς, Τσάτσος, Καραάγγελος,. Τσίλης, Σεβαστίδης.