29.4
15:45

Η επιστροφή της Βασίλισσας ξεκίνησε!

Σε ένα ματς που έσπασαν καρδιές, η ΑΕΚ κατάφερε στην παράταση να επικρατήσει 83-76 του Ηρακλή κα να πανηγυρίσει την άνοδο στην Α2.

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΑ ΤΡΙΚΑΛΑ: ΠΕΝΥ ΜΑΚΡΗ

Εξαιρετικό ξεκίνημα για την ΑΕΚ, η οποία μπήκε ορεξάτη στον αγωνιστικό χώρο και έκανε το 10-0 μόλις στο 2’ της αναμέτρησης βάζοντας γερές βάσεις για την συνέχεια. Οι Κιτρινόμαυροι παίζοντας αρκετά καλό μπάσκετ μέχρι τη μέση του δεκαλέπτου κατάφεραν  να πάρουν μια διαφορά ασφαλείας την οποία και κράτησαν μέχρι το τέλος της περιόδους.

Η συνέχεια μπορεί να μην ήταν η ανάλογη του ξεκινήματος, με τους Κιτρινόμαυρους να ρίχνουν την απόδοση τους,  ωστόσο η διαφορά των δύο ομάδων κυμαίνονταν πάντα στους +8 για την ΑΕΚ, με τον Ηρακλή στο τέλος του ημιχρόνου να κάνει το 33-40.

Καλό ξεκίνημα για την Βασίλισσα να πετυχαίνει τρίποντο κάνοντας το 43-33. Από εκεί και πέρα όμως η Ένωση υπέπεσε σε αρκετά λάθη και έδωσε την ευκαιρία στον Ηρακλή να μειώσει επικίνδυνα με τον Μπεχλιβάνη να κάνει πολύ καλή εφάνιση για τον «γηραιό». Πάντως, η ΑΕΚ δεν έχασε την ψυχραιμία της και κατάφερε στο 27’ με τρία συνεχόμενα τρίποντα, 2 του Πολυτάρχου και ένα του Κοψαύτη να ανεβάσει ξανά τη διαφορά στους +9, παίζοντας ταυτόχρονα πολύ καλή άμυνα.

Στην τελευταία περίοδο στην ΑΕΚ επικράτησε το άγχος και έχασε τη διαφορά δίνοντας την ευκαιρία στον Ηρακλή να φέρει το ματς στα ίσια.

Ο Πολυτάρχου με εξαιρετική κίνηση κάτω από το καλάθι αλλά και τρίποντο στη συνέχεια, έκανε το 62-49 στο 33’, ενώ δεν  σταμάτησε εκεί και ανέβασε κι άλλο την διαφορά, στους +15, μεγαλύτερη μέχρι εκείνη την ώρα. Κάπου εκεί το ματς πήρε φωτιά, ο Σταμπουλής με τρίποντο έκανε το 57-64, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση ο Πολυτάρχου προσπαθώντας να πάρει το ριμπάουντ έβαλε καλάθι για τον Ηρακλή κάνοντας 59-64. Το άγχος βάρυνε τις δυο ομάδες, με την ΑΕΚ να κάνει λάθη, δίνοντας την ευκαιρία στον αντίπαλη να μειώσει στους 2 πόντους. Από εκεί και πέρα το ματς έγινε ροντέο, ο Ηρακλής προσπαθούσε να ισοφαρίσει και μάλιστα ο Μπεχλιβάνης τον έβαλε μπροστά στο 38’ κάνοντας το 69-68. Ο αγώνας έληξε με τις δύο ομάδες ισόπαλες 72-72 να πηγαίνουν σε παράταση.

Με αντίπαλο τον Ηρακλή και την ατυχία της

Μόλις στο ξεκίνημα της παράτασης η Βασίλισσα έχασε τους Κουκουράβα και Κοψαύτη, οι οποίοι σε διεκδικήσεις της μπάλας τραυματίστηκαν άσχημα και αποχώρησαν υποβασταζόμενοι από το παρκέ. Στο 42’η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 72-76 και προσπαθούσε να κρατήσει την ψυχραιμία της, με τον Σιαμανδούρα να κάνει το 74-78 στην εκπνοή της επίθεσης της Ένωσης περίπου δύο λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Η Ένωση ανέβασε τη διαφορά στους +5 (75-80) με τον Γκιζόγιαννη και κατάφερε να πάρει τη νίκη-άνοδο με 83-76.

Τα δεκάλεπτα: 13-23, 33-40, 49-57, 72-72 (παράταση: 76-83)

Ηρακλής: Πασσαλίδης 2, Μπεχλιβάνης 30(4), Ζεχερλής, Μασλαρινός 3(1), Σταμπουλής 20(1), Σαμαράς, Τοπούζης 7, Κυρίτσης, Σικαλίδης 6(2), Αποστολίδης, Νεοφυτίδης 2, Καζάκος 4.

ΑΕΚ: Σιαμανδούρας 7, Στούκας, Φαλέκας 5(1), Τζόλος 4, Πολυτάρχου 19(4), Κουκουράβας 11(3), Γκιζόγιαννης 18, Βεσκούκης 2, Κοψαύτης 14(3), Δέσπος 3, Καπετζόγλου, Βαβάτσικος