26.4
20:36

Στην Α1 η ΑΕΚΑΡΑ!

Οι αθλητές του Γιώργου Κλαρούδα έγιναν κι αυτοί «μάγκες» παίρνοντας μια τεράστια νίκη μέσα στην Ορεστιάδα με 2-3 απέναντι στην τοπική ομάδα της πόλης και ταυτόχρονα το μαγικό εισιτήριο της ανόδου στην μεγάλη κατηγορία

Από το πρώτο κι όλας σετ η ΑΕΚ έδειξε πόσο πολύ ήθελε τη νίκη και παίζοντας όμορφο βόλεϊ κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ και τον «τσαμπουκά» από τον αντίπαλο.

Στο δεύτερο σετ η Ορεστιάδα ήταν καλύτερη και πήρε μεγάλη διαφορά από την αρχή η οποία στο τέλος δεν καλύφθηκε και έτσι η τοπική ομάδα ισοφάρισε το παιχνίδι.

Η καρδιά της ΑΕΚ ξανά μίλησε όμως στο τρίτο σετ της αναμέτρησης αφού πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ κερδίζοντας αυτό το σετ σχετικά εύκολα.

Η μάχη όμως δεν τελείωσε εκεί καθώς το παιχνίδι είχε πάρει φωτιά και ειδικά στο τέταρτο σετ όπου η ΑΕΚ προσπάθησε να το κερδίσει και να τελειώσει εκεί το παιχνίδι. Δεν το κατάφερε όμως αφού προδόθηκε από δικά της λάθη και ο αντίπαλος ισοφάρισε σε 2-2

Στο τάι μπρέικ μία ομάδα υπήρχε στο γήπεδο που είχε την θέληση και την αποφασιστικότητα να το πάρει. Αυτή ήταν η ΑΕΚ! Έκανε double σκορ στη διάρκεια του πέμπτου και τελευταίου σετ όμως στο τέλος καρδιοχτύπησε καθώς η Ορεστιάδα μείωσε στον πόντο. Τελικά τα ψυχικά αποθέματα των κιτρινόμαυρων ήταν περισσότερα και αυτά έδωσαν και τη νίκη τελικά στο παιχνίδι.

Η ΑΕΚ πλέον θα βρίσκεται από τη νέα σεζόν στην Α1 μετά από ένα αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα απουσίας.