21.4
15:38

Και τώρα… μπαράζ!

Καμία αντίσταση δεν αντιμετώπισε η ΑΕΚ στο Ίλιον κόντρα στην Ένωση, επικρατώντας 83-65 στο εκτός έδρας ματς, για την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η Βασίλισσα τερμάτισε δεύτερη στη βαθμολογία και την επόμενη Κυριακή (28/4) θα αντιμετωπίσει τον Ηρακλή στον αγώνα μπαράζ για την άνοδο στην Α2. Αύριο (22/4) ανακοινώνεται επίσημα η πόλη που θα φιλοξενήσει το ματς.

Ο αγώνας

Εξαιρετικό ξεκίνημα για την ΑΕΚ η οποία δεν έχασε την ευκαιρία να ανεβάσει από νωρίς τη διαφορά και να κάνει το παιχνίδι της, δείχνοντας διάθεση να «τελειώσει» το ματς γρήγορα.

Οι Κιτρινόμαυροι έφτασαν μέχρι και το +10 λίγο πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, ωστόσο με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, οι γηπεδούχοι αντιστάθηκαν και μείωσαν σε 20-25. Παρόλα αυτά, η «έκρηξη» της Ένωση δεν κράτησε για πολύ, καθώς η ΑΕΚ δεν επέτρεψε στον αντίπαλο να πλησιάσει περισσότερο. Οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου ανέβασαν ξανά την απόδοση τους και μπήκαν στα αποδυτήριά στο τέλος του ημιχρόνου με το σκορ να είναι 42-31 υπέρ τους.

Στην επανάληψη, η ΑΕΚ δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα, συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και ανέβασε κι άλλο τη διαφορά (41-58), παρά τις προσπάθειες της Ένωσης Ιλίου να μειώσει.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με συνοπτικές διαδικασίες. Η ΑΕΚ έκανε το παιχνίδι της δείχνοντας ότι είναι πανέτοιμη και για το ματς μπαράζ κόντρα στον Ηρακλή, εκεί όπου θα παιχτεί και η άνοδος στην Α2.

Πλέον το μόνο που απομένει είναι η ανακοίνωση της ΕΟΚ αύριο (22/4) με την πόλη που θα φιλοξενήσει το μπαράζ, με τη Λάρισα να έχει τις περισσότερες πιθανότητες.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 31-42, 52-65, 65-83

Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος – Παπαφωτίου.

ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ (Δεσποτάκης): Σπυρόπουλος 2, Μπέλλας Γ., Γεωργιάδης, Ζαρακώστας, Μητρόπουλος 2, Βαρσαμούλης, Μούκας 6 (2), Μπέλλας Ο. 15 (3), Λυκογιάννης 9 (1), Ροδοστόγλου 14, Τσότσος 7, Στράγκας 10.

ΑΕΚ (Ζιάγκος): Δέσπος 8, Φαλέκας 7 (1), Γκιζόγιαννης 8, Βεσκούκης 17 (3), Πολυτάρχου 10 (1), Βαβάτσικος 8, Τζόλος 3, Κοψαύτης 6, Σιαμανδούρας 6, Κουκουράβας 5 (1), Στούκας 1, Καπετζόγλου 4.

Η τελική βαθμολογία (σε 26 αγώνες): Ψυχικό 46, ΑΕΚ 45, Αετός 40, Πανερυθραϊκός 39, Αμύντας 38, Χολαργός 35, Ένωση Ιλίου 35, Δούκας 34, Νήαρ Ηστ 33, Χαλκίδα 33 Κρόνος Αγ. Δημητρίου 32, Έσπερος ΑΟΠΑ 32, Πέραμα 23.