20.4
13:56

Για το 9ο στέμμα ο Ναδάλ

Ο Ράφα Ναδάλ βρίσκεται ήδη στον τελικό του Μόντε Κάρλο, αποκλείοντας τον Τζο-Βίλφριντ Τσόνγκα. Ο Γάλλος “αυτοκτόνησε” στο δεύτερο σετ.

Ο Ράφα Ναδάλ γράφει ιστορία στο χώμα. Ο Ισπανός αριστερόχειρας προκρίθηκε για 9η συνεχόμενη χρονιά στον τελικό του αγαπημένου του τουρνουά, του Masters στο Μόντε Κάρλο.

Μετά την “κακή” παρένθεση στον προημιτελικό με τον Γκριγκόρ Ντιμίτροφ, ο πέμπτος κορυφαίος τενίστας στην παγκόσμια κατάταξη επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις με αντίπαλο τον Τζο-Βίλφριντ Τσόνγκα.

Ο Ναδάλ επικράτησε με 6-3, 7-6 (7-3) του Γάλλου Νο1 στον πρώτο ημιτελικό. Ο Τσόνγκα σπατάλησε μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο σετ όταν επανήλθε στο ματς, ανατρέποντας το 1-5 με το οποίο προηγούνταν ο Ναδάλ, όταν ισοφάρισε σε 5-5.

Όμως ο Ναδάλ δεν χάνει από τους Γάλλους στο χώμα. Έχει πάρει 19 σερί νίκες (23 στο σύνολο) μετά τον αποκλεισμό του από τον Ολιβιέ Μουτίς στο Παλέρμο το 2004.

Πηγή: sport24.gr