13.4
09:58

Τελευταία νίκη στο Καπανδρίτι!

Η ομάδα του Ντάνιελ Μπατίστα επικράτησε με 3-1 του Πανθρακικού και αποχαιρέτισε με νίκη το Καπανδρίτι. Οι Κιτρινόμαυροι εμφανίστηκαν εξαιρετικοί στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο τα γκολ ήρθαν στην επανάληψη με τους Γροντή και Παπαδημητρίου να σκοράρουν για την ΑΕΚ.

Οι παίκτες της ΑΕΚ κατάφεραν να αφήσουν πίσω τους τις δύο συνεχόμενες ήττες και να μπουν δυνατά στο ματς κόντρα στον Πανθρακικό. Οι παίκτες του Ντανιέλ Μπατίστα πίεσαν από το πρώτο λεπτό και δεν άφησαν περιθώρια στους αντιπάλους τους. Η επιθετική λειτουργία της ομάδας ήταν αρκετά καλή, ενώ οι κόποι των Κιτρινόμαυρων απέφεραν καρπούς στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Ερέκι πέρασε τον αντίπαλό του, σέντραρε στον Ξόμπλιο, ο οποίος έπιασε το σουτ που βρήκε στα σώματα. Στην επιστροφή της μπάλας ο Γροντής είχε εύκολο έργο και με ένα σουτ έκανε το 1-0 για την Ένωση.

Από εκεί και πέρα τα πράγματα ήταν ευκολότερα για την Ένωση. Οι παίκτες του Μπατίστα συνέχισαν να παίζουν επιθετικά, με τον Πανθρακικό να μην μπορεί να αντιδράσει. Μάλιστα, η Ένωση είχε και δύο καλά σουτ από τους Παπαδημητρίου και Γροντή, τα οποία σταμάτησαν στον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων.

Στην επανάληψη οι Κιτρινόμαυροι κατέβασαν την απόδοση τους, ωστόσο κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες που τους δόθηκαν και να διευρύνουν το σκορ. Στο 78’ ο Γροντής με πέναλτι έκανε το 2-0 με την Ένωση να εμφανίζεται πλέον πιο άνετη στον αγωνιστικό χώρο, ενώ λίγα λεπτά αργότερα, ο Παπαδημητρίου έκανε το 3-0.

Από εκεί και πέρα η ομάδα «έκατσε» και γι αυτόν τον λόγο ο Πανθρακικός βρήκε το χώρο να κάνει ευκαιρίες, έχοντας δοκάρι, ενώ λίγο πριν τη λήξη του αγώνα μείωσε σε 3-1.

Η σύνθεση της ΑΕΚ: Μυλωνόπουλος, Νικολιάς(80′ Χατζησοφρωνίου), Ερέκι, Ξόμπλιος(60′ Κέζος), Βλάχος, Κοζάκης, Γροντής, Αργυρίου, Αρέστη(76′ Μάλτσι), Κοντίδης, Τσεβάς