08.4
20:47

Ισόπαλο το ντέρμπι

Ρόμα και Λάτσιο αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1, με τον Ερνάνες από ήρωας να γίνεται μοιραίος, καθώς πέτυχε γκολάρα, αλλά εν συνεχεία έχασε πέναλτι και έκανε πέναλτι με το οποίο ισοφάρισε ο Τότι (videos)

Ισόπαλο με 1-1 ολοκληρώθηκε το Ρόμα – Λάτσιο, σε ένα ντέρμπι της Ρώμης που ήταν χορταστικό, καθώς είχε τα πάντα.

Ο Ερνάνες άνοιξε το σκορ με γκολάρα για τους “λατσιάλι”, αλλά τελικά ήταν μοιραίος, καθώς έχασε πέναλτι και αργότερα έκανε πέναλτι με το οποίο ισοφάρισε ο Τότι για τους “τζακορόσι”.

Η εξέλιξη του ματς

Ο διεθνής βραζιλιάνος μέσος, Ερνάνες, άνοιξε το σκορ στο 16′ για την Λάτσιο με καταπληκτικό αριστερό σουτ, “εκτελώντας” τον Στεκέλενμπουργκ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα οι “λατσιάλι” λίγο έλειψε να πετύχουν και δεύτερο γκολ με τον Λούλιτς, αλλά ο Ολλανδός πορτιέρο της Ρόμα αυτήν την φορά απέκρουσε σε κόρνερ.

Η καλύτερη φάση για την Ρόμα στο πρώτο ημίχρονο ήταν στις καθυστερήσεις με το δυνατό σουτ του Φραντσέσκο Τότι να αποκρούει ο Μαρκέτι.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου η Λάτσιο κέρδισε πέναλτι, μετά το χέρι του Μαρκίνιος στην περιοχή, ο Ερνάνες το εκτέλεσε στο 49′, αλλά αστόχησε με την μπάλα να περνά άουτ.

Στο 55′ ήταν σειρά της Ρόμα να πάρει πέναλτι, με τον Πιάνιτς να το κερδίζει από τον Ερνάνες, ο Φραντσέσκο Τότι εκτέλεσε και ευστόχησε για το 1-1 στο 57′.

Η Λάτσιο στο 69′ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Μπιάβα, ενώ στο 80′ έχασε τεράστια ευκαιρία ο Έρικ Λαμέλα που βρέθηκε μόνος στο 2ο δοκάρι από εκτέλεση κόρνερ του Τότι, αλλά ο Αργεντινός αστόχησε με κεφαλιά.

Ο Μαρκέτι στο 86′ μπλόκαρε χαμηλά στην δεξιά του γωνία εκτέλεση φάουλ του Τότι και εν συνεχεία φίλησε την μπάλα (ήταν δύσκολη η επέμβαση).

ΡΟΜΑ: Στεκέλενμπουργκ, Τοροσίδης, Μαρκίνιος, Καστάν, Μαρκίνιο, Ντε Ρόσι (53′ Ντέστρο), Μπράντλεϊ, Φλορέντζι (74′ Ντοντό), Πιάνιτς, Τότι, Λαμέλα.

ΛΑΤΣΙΟ: Μαρκέτι, Άλβαρο Γκονσάλες, Μπιάβα, Τσάνα, Ράντου (90′ Στανκεβίτσιους), Λεντέσμα (71′ Σιανί), Ερνάνες, Ονάζι, Καντρέβα, Λούλιτς, Κλόζε (60′ Κόζακ).

*χαμένο πέναλτι 49′ Ερνάνες

**κόκκινη 69′ Μπιάβα

Τα αποτελέσματα της 31ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Γιουβέντους – Πεσκάρα 2-1 (72′ πέν. και 78′ Βούτσινιτς / 83′ Κασιόνε)

Μπολόνια – Τορίνο 2-2 (65′ Παναγιώτης Κονέ, 86′ Γκουαρέντε / 25′ Μπαρέτο, 94′ Μπιάνκι)

Κυριακή

Φιορεντίνα – Μίλαν 2-2 (66′ πέν. Λιάιτς, 73′ πέν. Πισάρο / 14′ Μοντολίβο, 62′ Φλαμινί)

Κατάνια – Κάλιαρι 0-0

Ουντινέζε – Κιέβο 3-1 (20′ και 25′ Ντι Νατάλε, 85′ Μπενατιά / 35′ Πραπ)

Σαμπντόρια – Παλέρμο 1-3 (43′ Μουνάρι / 35′ Βον Μπέργκεν, 50′ Ίλιτσιτς, 56′ Σαντιάγκο Γκαρσία)

Σιένα – Πάρμα 0-0

Ίντερ – Αταλάντα 3-4 (44′ Ρόκι, 57′ και 61′ Ρίκι Άλβαρες / 56′ Μποναβεντούρα, 65′ πέν., 71′ και 77′ Ντένις)

Νάπολι – Τζένοα 2-0 (18′ Πάντεβ, 29′ Ντζεμαϊλί)